روستای یوشروستای یوش
۰۷
۰۵
۰۴
۰۳
۰۲
۰۱

توضیحات:


clock محل حرکت میدان ونک، جنب داروخانه قانون
home-xxl زمان حرکت 97/02/12 ساعت 5 صبح
bus2 زمان بازگشت 97/02/12
bus2 وسیله نقلی اصلی میدل باس
bus2 وسیله نقلی محلی
bus2 محل اقامت ندارد
bus2 میزان پیاده روی
sun آب و هوا مشاهده وضعیت
home-xxl استان مورد بازدید مازندران

سایرخدمات:

بیمه مسئولیت مدنی
تیم پشتیبانی به همراه لیدر مجرب میراث فرهنگی
صبحانه منو باز
عصرانه

نکته

ممکن است در برخی از برنامه‌های اعلامی، به دلایل مختلف اعم از بدی آب و هوا و...، جابجایی صورت پذیرد.
خواهشمند است با دقت خدمات سفر را مطالعه و در صورت نیاز با دفتر تماس حاصل فرمایید.

پذیرایی
صبحانه نهار عصرانه  
مکان توسط مکان توسط مکان توسط توضیحات
رستوران منو باز شاهسون سیر طبیعت مسافر اتوبوس شاهسون سیر ---
لوازم ضروری
داروهای شخصی کارت شناسایی کرم ضد آفتاب
وسایل نظافت و شخصی کفش پیاده روی فلاکس چای
زیر انداز کوله چند روزه لباس مناسب فصل
لیوان و بطری آب کلاه و عینک آفتابی اصل شناسنامه برای زوجین

آشنایی با منطقه

روستای یوش

روستای یوش که شهرتش را مدیون نام نیما یوشیج (علی اسفندیاری)، پدر شعر نو فارسی است در دره ای زبیا واقع شده که دور آن را رشته کوه البرز احاطه کرده است.

این روستا در دهستان شیخ فضل الله نوری از توابع بخش بلده شهرستان نور در استان مازندران قرار دارد. یوش داری اقلیمی کوهستانی است و در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا واقع شده. بدیهی است که قرار گرفتن در این ارتفاع و همچنین وجود کوه های بلندی همچون سرنو، مازوبند علی چال، سرخ‏بند و اشلی که روستا را محاصره کرده اند باعث شده که یوش زمستان هایی سرد و سخت داشته باشد و تابستان ها معتدل و خنک.

روستای یوش در پنج کیلومتری بخش بلده شهرستان نور واقع است و گردشگران از 2 مسیر جاده هراز و کندوان به این روستا دسترسی دارند. اخیرا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تصمیم دارد در قالب طرحی این روستا به عنوان روستای هدف گردشگری باسازی کند.

چشمه های فراوان آبی در یوش وجود دارد که روستا در جهت حرکت این چشمه های گسترده است. وجود آب فراوان باعث شده تا باغا ت و مزارغ زیادی در این روستا بوحود آیند که به یوش زیبای خاص داده اند.

در مورد این که چرا به این روستا یوش میگویند باید گفت که در فرهنگ لغت دهخدا یوش به معنای جستجو و پژوهش معرفی شده است اما در همان کتاب علامه دهخدا یوش را به تاریکی و تیرگی معنا کرده است بدان جهت که هنگام طلوع و غرب آفتاب همواره بخشی از این روستا در سایه قرار می گیرد. ساکنان اصلی این روستا از چهار طایفه معروف جمشیدی، اسفندیاری ،داوودی و کریمی هستند. روستای یوش دارای جاذبه های و مناظر طبیعی زیبای است اما بدون شک مهمترین جاذبه ی این روستا خانه تاریخی نیما یوشیج است که همچون نیگنی در دل روستا می درخشد. خانه ای که نیما ان را این چنین توصیف میکند: «پدربزرگ من برای من قصر و قلعه ساخته است نه خانه. دیوارهای منقش، سقف های منبت کاری شده و … »

این خانه که درسال ۱۲۰۷ هجری قمری ساخته شده است، محل زندگی پدر و اجداد نیما یوشیج بوده است. نیما در این خانه متولد شد و مقبره وی نیز در داخل حیات این خانه قرار دارد. لازم به ذکر است مزار سیروس طاهباز و بهجت الزمان، خواهر نیما نیز در داخل حیات این خانه است.

سبک معماری بنا همانند خانه های تاریخی کاشان است و داری دارای سه ورودی، اتاق ها و یک حیاط مرکزی است. بنا از مصالحی چون خشت، گل و چوب ساخته شده و نورگیرهای مشبک چوبی که در آن به کا رفته زیبای دو چندان به بنا بخشده است. یک مجسمه نیم تنه از نیما هم در زیر یکی از ورود های خانه گذاشته شده است. خانه نیما یوشیج که به ثبت ملی رسیده است، در سال ۱۳۷۰ مرمت شد. در سال ۱۳۷۳ میراث فرهنگی این خانه راخریداری کرد و برای بار دوم در سال ۱۳۷۵ آن را مرمت و احیا کرد.

نحوه ثبت نام

همسفران عزیز می توانند هزینه سفر خود را به یکی از حساب های زیر واریز نمایند:

نام بانک شماره حساب شماره کارت صاحب حساب
ملی 0200382726002 9261 3949 9917 6037 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس
پارسیان 47000405307606 0298 0761 0612 6221 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس
ملت 5630408758 8903 4383 3378 6104 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس

پس از واریز هزینه سفر ارائه (فیش واریزی، نام و نام خانوادگی، کد ملی و تاریخ تولد) به دفتر شاهسون سیر الزامی می باشد.
خواهشمند است پس از واریز وجه با یکی از شماره های زیر تماس گرفته و شماره فیش واریزی را اعلام فرمایید.

02188344341 02188344543 09397382240

مدت تور: ۱ روزه           تاریخ رفت:۱۲ اردیبهشت ۹۷                تاریخ برگشت: ۱۲ اردیبهشت ۹۷               قیمت: ۹۵۰۰۰ تومان