گلابگیری کاشان و آبشار نیاسر


گلاب گیری کاشان

اطلاعات حرکت


clock محل حرکت ضلع جنوب شرقی ونک، روبروی داروخانه قانون
home-xxl زمان حرکت 97/02/12 ساعت 5
bus2 زمان بازگشت 97/02/12
bus2 وسیله نقلی اصلی وسیله نقلیه توریستی
bus2 محل اقامت -----
bus2 وسیله نقلی محلی
bus2 میزان پیاده روی
home-xxl استان مورد بازدید کاشان

سایرخدمات:

بیمه مسئولیت مدنی
تیم پشتیبانی به همراه لیدر مجرب میراث فرهنگی

نکته

ممکن است در برخی از برنامه‌های اعلامی، به دلایل مختلف اعم از بدی آب و هوا و...، جابجایی صورت پذیرد.
خواهشمند است با دقت خدمات سفر را مطالعه و در صورت نیاز با دفتر تماس حاصل فرمایید.

پذیرایی
صبحانه نهار عصرانه  
مکان توسط مکان توسط مکان توسط توضیحات
رستوران بوفه شاهسون سیر رستوران مسافر اتوبوس شاهسون سیر ---
لوازم ضروری
داروهای شخصی کارت شناسایی کرم ضد آفتاب
وسایل نظافت و شخصی کفش پیاده روی فلاکس چای
زیر انداز کوله چند روزه لباس مناسب فصل
لیوان و بطری آب کلاه و عینک آفتابی اصل شناسنامه برای زوجین

آشنایی با منطقه

نیاسر

نیاسر شهری قدیمی است که تمام تاریخ و قدمت خود را مدیون چشمه آبی است که به نام چشمه اسکندریه شناخته می‌شود. آبشار نیاسر هم در واقع زاییده همین چشمه است.

هر ساله از اواسط اردیبهشت، نیاسر به یکی از نقاط دیدنی و توریستی ایران بدل می‌شود. نیاسر یکی از مراکز مهم تولید گل محمدی، گلاب و عرقیات گیاهی در کشور است. چنین ویژگی کم نظیری به سبب قرارگیری در دامنه کوه های کرکس و وجود چشمه پر آب اسکندریه و قنات‌های فراوان آن منطقه است.

زمانی هر جای نیاسر را که می‌کندند به قبر می‌رسیدند و از همین رو انواع تدفین و سنگ قبر را در آنجا می‌توان مشاهده کرد. آداب و رسوم مردم نیاسر هم بسیار جالب است. آنها در عید قربان گاو (زرد) قربانی می‌کنند و خونش را در آب چشمه می‌شویند.

غار تاریخی رئیس و لایه کهن زیرین آن، چهار طاقی (آتشکده) ساسانی، بافت تاریخی با بناهای عمومی و مسکونی متعدد و گوناگون، باغ‌های گسترده، گلستان‌های زیبا و قرارگیری در دامنه کوه به همراه چشمه اسکندریه و آبشار معروف نیاسر و باغ و کوشک تالار، این شهر را به یکی از شهرهای تاریخی و گردشگری کشور تبدیل کرده است. این شهر همه ساله و به خصوص در فصل بهار و در ایام گلابگیری پذیرای گردشگران و تورهای گردشگری از اقصی نقاط کشور است.

باغ تالار و عمارت کوشک:

باغ تالار ازآثار جالب و دیدنی شهر نیاسر می‌باشد که در ختان کهنسال و بس رفیع آن زبان‌زد خاص و عام می‌باشد. درختان سر به فلک کشیده زیبا و دل انگیز این باغ قدیمی که آب چشمه اسکندریه در میان آن جاریست نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند.

عمارت بسیار زیبا و بدیع بنا نهاده که به کوشک تالار معروف است از دیگر دیدنی های این شهر است. این عمارت و بنای تاریخی که رو به ویرانی مرمت شده است. از دیگر خصوصیات این مکان مشرف بودن آن به تمامی شهر نیاسر و اطراف آن می‌باشد به عبارت دیگر در هر نقطه از نیاسر این امکان قابل رؤیت است.

حمام و آسیاب آبی:

حمام تاریخی و آسیاب آبی از دیگر آثار تاریخی شهر نیاسر هستند که از نظر کارشناسان و تحقیقات به عمل آمده و نوع معماری به کار رفته در این بنا حکایت از آن دارد که این حمام و آسیاب در دورانن صفویه ساخته شده است.

نحوه انتقال آب به داخل حمام نیز جالب و درخور توجه است. آب از آبشار به وسیله کول‌های گلی به داخل 8 گوش زیبایی و از آنجا به داخل حمام هدایت می‌شد و از آنجا به کل حمام انتقال می‌یافت و آب شرب حمام نیز به وسیله کول‌های جداگانه به داخل حمام هدایت می‌شد.

سوخت حمام هیزم بوده و دارای خزان بوده و ورودی هشت ضلع شکل آن به وسیله دالان‌هایی از بیرون حمام جدا شده است. آسیاب آبی به وسیله آبی که از آبشار به پائین ریخته می‌شده به گردش درآمده است. آب ابتدا در داخل تنوره‌هایی ذخیره و از آنجا بوسیله کول باریکی با فشار به چرخه آسیاب می‌ریزد و سنگ آسیاب را به گردش درمی‌آورد و به این ترتیب گندم و جو را آسیا می‌کند. نوع معماری آسیاب و حمام شبیه هم است.

چشمه و آبشار نیاسر:

چند متر پایین‌تر از آتشکده نیاسر، چشمه آب خنکی به سمت روستا جریان دارد. این چشمه که چشمه اسکندر نام دارد و از قدیمی‌ترین چشمه‌های شناخته شده منطقه به شمار می‌آید.

در ادامه چشمه، آبشار اسکندر نمایان می شود و در قسمت پایین آبشار، دو سنگ آسیاب وجود دارد.

آتشکده نیاسر:

آتشکده نیاسر بوسیله اردشیر بابکان مؤسس سلسله ساسانى ساخته شده و اولین معبد و آتشکده‏اى است که سلسله ساسانى در اوج رواج دین و آئین زرتشتى در ایران بنا کرد.

این بنا نمونه کامل یک گنبد ساسانى است، بر زیربنائى مربع نهاده شده است و بزرگى و عظمتى که در این چهار طاقى به چشم می‌خورد، از تعادل عناصر متشکل و توازن و هماهنگى ترکیب بنا نشأت می‌گیرد.

آتشکده از سنگ‌هایی که با گچ کنار یکدیگر قرار داده شده اند ساخته شده است. سنگ‌های به کار رفته در قسمت‌های پایینی بنا به شکل طبیعی و عادی و سنگ‌های به کار رفته در قوس‌ها و در قسمت‌های فوقانی مربعی شکل و مانند آجرهای بزرگی هستند.

گنبد اصلی آتشکده در گذشته، فرو ریخته اما بعدهاً بازسازی شد و به شکل گنبدهای دوران اسلامی فرم داده شده است.

غار ریس

غار ریس یا نیاسر در 30 کیلومتری شمال‌غربی کاشان در پای کوه نسبتاً مرتفعی از ارتفاعات نیاسر قرار دارد.

این غار یکی از غارهای مصنوعی ایران است که به منظور اهداف مذهبی و انجام مراسم عبادی خاص ساخته شده است. این غار که اهالی نیاسر آن را غار تالار یا رییس نیز می‌نامند به طور کامل توسط بشر ساخته شده و یکی از عجایب آثار باستانی به شمار می‌رود.

این غار تا مدت زیادی ناشناخته بود و برای همین در هیچ یک از متون و اسناد تاریخی و قدیمی به آن اشاره ای نشده است. غار نیاسر یک شاهکار باشکوه در دل کوه های کرکس در شهر زیبای نیاسر از توابع شهرستان کاشان در استان اصفهان قرار دراد.

داستان فتح و غلبه اردشیر بابکان بر اصفهان وجه تسمیه شهر نیاسر به شمار می‌رود که اردشیر پس از پیروزی در این مکان توقف کرده و پس از جشن و پایکوبی، این مکان را با نام افرینان‌سر خواند و در گذر زمان نام این شهر به نیاستر، نیسار، نی‌سره و نیان‌سر تغییر کرده و در نهایت به‌علت کثرت استعمال به نیاسر تبدیل شده است.

معماری شهر نیاسر از نظر تاریخی به 4 دسته تقسیم می‌شود؛ معماری آیینی که نمونه‌ای از آن غار دست‌ساز رییس است، معماری باستانی که چهارتاقی در این دسته قرار می‌گیرد، معماری پس از ورود اسلام به ایران که در این مورد نشانه‌هایی از معماری دوره‌های صفویه، زندیه و قاجاریه در این مکان شناسایی شده است.

معماری معاصر که از اوایل دوره پهلوی شروع شده و تا به امروز ادامه یافته مانند ساختمان مدرسه شهید عسجدی و خانه آریانپور که چهارمین نوع معماری شهر نیاسر کاشان محسوب می‌شود و معماری این شهر همچنین از نظر گونه‌بندی فضاها تقسیم‌بندی شده که این دسته‌بندی 7 مورد را شامل می‌شود.

معماری معابد یا آیینی مانند غار رییس و معابد تخریب‌شده آناهیتا، معماری مذهبی که شامل مساجد شهر است، معماری دفاعی که شامل باقی‌مانده برج چاله‌قاب است، معماری کوشک مانند بناهایی چون کوشک باغ تالار و کوشک بروجردی‌ها که آخرین نشانه معماری دوره قاجار در نیاسر است، از جمله تقسیم‌بندی معماری از نظر فضا است.

معماری مسکونی که خانه‌های پله‌دار سرکمر را شامل می‌شود، فضاهای عمومی مانند آسیاب‌ها و حمام‌ها و معماری مزارع که نمونه‌ای از آن استخرهای آب و قنات‌های موجود در این شهر است و همچنین از جمله شاخص‌های موجود در مزارع نیاسر بنای 15دری سورآباد است که از دیگر تقسیمات معماری در آن حوزه است.

شهر نیاسر کاشان جاذبه‌های طبیعی زیبایی دارد که سالانه هزاران بیننده را در تمامی فصول به خود می‌خوانند؛ 15 اسفند تا اواخر فروردین ماه شاهد شکوفه‌دهی درختان به‌ویژه بادام، هلو و زردآلو هستیم و در نیمه دوم فروردین تا اوایل اردیبهشت رویش گل‌های لاله و شقایق و همچنین سرسبزی زمین، زیبایی این مکان را چندین برابر می‌کند.

اردیبهشت تا میانه خرداد ماه گل‌های محمدی به ثمر نشسته و مراسم گلابگیری همراه با جشن گل و گلاب برپا می‌شود و همچنین از ابتدای اردیبهشت تا اواخر خرداد ماه شاهد حضور پرندگان و پروانه‌ها در باغ‌ها هستیم و از ابتدای خرداد تا اواخر آبان ماه درختان میوه به بار نشسته و برداشت میوه صورت می‌گیرد.

مهر ماه و آذر ماه نیز شاهد مناظر زیبای برگریزان و هوای مه‌آلود پاییزی هستیم و در نهایت دی ماه و اسفند ماه نیز بارش برف و باران آب چشمه و آبشار را دوچندان کرده و مناظری زیبا می‌آفریند.

از آثار باستانی و طبیعی این شهر کهن نیز می‌توان به چهارتاقی نیاسر یا آتشکده ساسانیان، چشمه اسکندریه، آبشار نیاسر، حمام و آسیاب‌های آبی، غار رییس یا ویس و لایه کهن زیرین آن، چنارهای 4هزار ساله واقع در محله روداب و سرچشمه، باغ‌های گسترده و گلستان‌های زیبا و باغ تالار و عمارت کوشک اشاره داشت.

چهارتاقی نیاسر که به آتشکده ساسانی نیز معروف است یکی از کهن‌ترین مکان‌های این شهر به شمار می‌رود و این مکان به‌دستور اردشیر بابکان، مؤسس سلسله ساسانیان و با ابعاد 14.14 متر ساخته شده است و این بنا نمونه‌ای کامل از یک گنبد ساسانی بر زیربنایی مربع‌شکل بوده و بزرگی و عظمت خود را مدیون، طراحی زیبا، تعادل عناصر تشکیل دهنده و توازن و هماهنگی ترکیب بنا است.

این ساختمان گنبدی‌شکل که به‌روی صخره‌ای واقع شده و مشرف به بخش تالار روستا است، جزء بزرگترین، کهن‌ترین و سالم‌ترین چهارتاقی‌های ایران است و مصالح و مواد به‌کار برده‌شده در این بنا سنگ‌های آهکی رسوبی به‌همراه ملات گچ بوده و به‌صورت گنبدی به‌روی یک اتاقک مربعی‌شکل و بدون دیواره ساخته شده است.

این بنا بر اساس روایتی داستان‌گونه که تا به امروز مورد تأیید باستان شناسان قرار نگرفته است، اولین معبد و آتشکده‌ایست که در دوره ساسانی و در اوج رواج دین و آیین زرتشتی در ایران بنا شده تا به‌نشانه احترام به آتش در جوار آن به نیایش بپردازند اما به‌گفته رضا مرادی غیاث‌آبادی در سال 1380 کاربرد این بنا و دیگر چهارتاقی‌های ایران به‌عنوان یک تقویم آفتابی یا شاخص اندازه‌گیری زمان با استفاده از تغییرات محل خورشید بوده است.

ساختار تقویمی بنا به‌گونه‌ای است که در آغاز و میانه هر یک از فصل‌های سال پرتوهای خورشید بامدادی به‌شکلی خاص و منحصر به فرد از میانه‌های پایه‌های بنا دیده می‌شود.

امروزه این گنبد بازسازی‌شده، به‌دلیل ارتفاع زیاد، آسمان پاکیزه و درخشان، امکانات فراوان، نزدیکی به پایتخت و طبیعت دوست‌داشتنی این منطقه، میعادگاه علاقه‌مندان به نجوم و ستاره‌شناسی گشته است.

چشمه اسکندریه و آبشاری زیبا در محله سرکمر از دیگر آثار تاریخی شهر نیاسر کاشان است که این چشمه در فاصله نزدیکی از چهارتاقی قرار دارد و از قدیمی‌ترین چشمه‌های شناخته‌شده است و این مکان همواره تاریخ و قدمت خود را مدیون این چشمه بوده است.

چشمه اسکندریه در ارتفاع 1680متری سطح دریا قرارگرفته و از نظر میزان فوران آب چشمه، در فصل پاییز شاهد کمترین میزان آب و در فصل زمستان شاهد بیشترین میزان آب هستیم و آبشار نیاسر نیز زاییده همین چشمه بوده و از مجموعه‌ای شامل آبشار، مسیر پله‌ها از پای آبشار تا کوشک، بستر آبشار متشکل از سنگ‌های آهکی و رسوبی و درختان و گیاهان به‌وجودآمده در اطراف آن تشکیل شده است.

دوسوم آب چشمه به آبشار و از آنجا به دشت‌های نیاسر و یک‌سوم آن به محله نو می‌رود و همچنین حدفاصل میان قسمت پایینی آبشار تا عمارت کوشک 53 متر است.

حمام و آسیاب‌های آبی هم یکی دیگر از آثار تاریخی نیاسر هستند که با توجه به نوع معماری به‌کاررفته در آن در دوره صفویه ساخته شده‌اند که با توجه به اسناد تاریخی موجود، در گذشته نیاسر دارای 13 آسیاب آبی بوده و در حال حاضر از میان آنها تنها 2 آسیاب باقی مانده است.

نحوه انتقال آب به داخل حمام به‌این‌صورت بوده که آب از آبشار به‌وسیله کول‌های گلی به داخل هشت‌گوش، از آنجا به داخل حمام و از آنجا به کل حمام انتقال می‌یابد و آب شرب حمام نیز به‌وسیله کول‌های جداگانه به داخل هدایت می‌شود.

تأمین سوخت به‌وسیله هیزم، وجود خزانه داخل حمام و ورودی 8ضلعی آن که به‌وسیله دالان‌هایی از محیط بیرونی جدا شده‌اند، از دیگر ویژگی‌های حمام نیاسر کاشان به شمار می‌رود.

نحوه کار آسیاب‌های آبی نیز به این گونه است که ابتدا آب آبشار داخل تنوره‌هایی ذخیره می‌شود و از آنجا به‌وسیله کولی باریک آب از انتهای تنوره با فشار به چرخ آسیاب می‎ریزد و سنگ را به گردش در می‌آورد.

غار رییس یا ویس و لایه کهن زیرین آن از دیگر آثار تاریخی این شهر است؛ این غار غیرطبیعی که به‌طول 780متر است، حاصل حفاری بشر بوده و به‌منظور اهداف مذهبی و انجام مراسم عبادی به‌وجود آمده است و این غار که از زیر باغ‌تالار و باغ‌های مجاور آن تا زیر محله سرکمر گسترده شده تا مدت بسیار زیادی ناشناخته بوده و در هیچ یک از اسناد تاریخی به آن اشاره نشده است.

باستان‌شناسان قدمت این غار را مربوط به دوره پارتیان و پیروان آیین میترا می‌دانند و معتقدند که مردم در آن دوره تاریخی معبد خود را در تاریکی مطلق می‌ساختند و از دیگر ویژگی‌های این غار هوای مطبوع و گردش هوا در سراسر غار است.

غار رییس که ورودی اصلی آن در باغ تالار است، مجموعه‌ای از تونل‌ها، راهروهای باریک و طولانی، 20 اتاق و اتاقک و چاه‌های متعدد که طول عمیق‌ترین آنها به 10متر می‌رسد، بوده و از 3 طبقه و دو کانال که به‌صورت حلقوی و افقی هستند، تشکیل شده است.

باغ‌تالار نیز یکی از دیگر آثار تاریخی این شهر است که از زیبایی‌های این باغ می‌توان به وجود درختان کهنسال، رفیع و سربه‌فلک کشیده، جریان آب چشمه اسکندریه از میان باغ و عمارتی زیبا و بدیع که به کوشک تالار معروف است، اشاره داشت که با توجه به شیوه ساخت و نحوه پوشش دورها، قدمت این باغ به دوران صفویه و پس از آن قاجار بازمی‌گردد.

این باغ در زمان قاجار توسط فتحعلی شاه به صبای کاشانی، شاعر دربار اهدا شده و تا زمان رضا شاه پهلوی به دست خاندان صبا می‌افتد و پس از آن در زمان رضا شاه به‌وسیله خاندان ضرابی‌ها خریداری شده و در نهایت در سال‌های اخیر به‌همت شهرداری این منطقه، مرمت شده و به‌صورت مکانی عمومی پذیرای میهمانان این شهر است.

یکی از جاذبه‌های فرهنگی و انسانی شهر نیاسر مراسم گل‌چینی و گلاب‌گیری است که از نیمه اردیبهشت شروع و در میانه خرداد ماه پایان می‌یابد در حالی که این گل در میان مردم وجه تقدس دارد و در برابر نور خورشید بسیار حساس است و به همین دلیل از ابتدای صبح اقدام به چیدن این گل می‌شود و عموماً تا قبل از ظهر عمل گل‌چینی پایان می‌پذیرد.

پس از چیدن گل‌ها و انتقال به کارگاه‌های گلابگیری، مقدار مشخصی از گل و آب را داخل دیگ‌های مخصوص جوشانده و بخار آن به‌وسیله لوله‌هایی که به مخزن‌های شناور در حوض آب سرد متصل هستند، داخل مخزن انباشته و طی عمل میعان به گلابی ناب تبدیل می‌شود.

مردم نیاسر غالباً به شغل کشاورزی و پرورش گل محمدی مشغول هستند و از دیگر محصولات کشاورزی نیز می‌توان به گردو، بادام، گندم، جو، انجیر، انار، آلوچه، زردآلو، قیصی، انگور، سبزیجات و کاهو، خیار، پیاز، گوجه، کدو و سیب‌زمینی اشاره داشت.

مرغداری در این منطقه نیاسر کاشان رونق پیدا کرده اما فعالیت‌های مربوط به دام به نگهداری از گاو و گوسفند خانگی محدود شده و عده‌ای نیز در منازل به قالیبافی مشغول هستند و عده‌ای از جوانان نیز در کارخانه‌ها و معادن سنگ اطراف فعالیت دارند و از جمله مشاغل فصلی مردمان این خطه نیز می‌توان به گل‌چینی و گلابگیری اشاره کرد.

نیاسر کاشان زمستان‌هایی بسیار سرد و تابستان‌هایی نیمه‌گرم و خشک دارد به‌گونه‌ای که میانگین سالانه دمای هوا در این منطقه 7.14 درجه و تعداد روزهای یخبندان در سال 19 روز است و به‌علاوه میانگین میزان بارندگی سالانه 4.104 میلی‌متر بوده و رطوبت نسبی هوا 42 درصد است و همچنین سطح آب‌های زیرزمینی نیز 12 تا 30 متر است.

گیاهان دارویی معروف این شهر نیز شامل پرسیاوش جهت درمان سینه‌درد و سردرد، علف شوره جهت درمان کمردرد و سردرد و خیار بوته مار جهت درمان پادرد است و در قدیم پزشکان محلی از گرد سنگی که آبراهه به‌روی آن به‌وجود آمده به‌عنوان مرهمی برای زخم استفاده می‌کردند.

از سنت‌ها و مراسم آیینی نیاسر کاشان نیز می‌توان به قربانی کردن گاو در عید قربان، برگزاری جشن اسفندی، مراسم آیینی عید غدیر، مراسم آیینی همو باباتی و قاشق‌زنی و مراسم عید فطر اشاره کرد.

مسافران می‌توانند در رستوران‌ها و غذاخوری‌های این شهر مانند رستوران گیتی، رستوران باغ تالار، رستورات سادات و چایخانه و نانوایی سنتی ساعتی به استراحت نشسته و لحظاتی خوش را برای خود رقم بزنند.

نحوه ثبت نام

همسفران عزیز می توانند هزینه سفر خود را به یکی از حساب های زیر واریز نمایند:

نام بانک شماره حساب شماره کارت صاحب حساب
ملی 0200382726002 9261 3949 9917 6037 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس
پارسیان 47000405307606 0298 0761 0612 6221 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس
ملت 5630408758 8903 4383 3378 6104 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس

پس از واریز هزینه سفر ارائه (فیش واریزی، نام و نام خانوادگی، کد ملی و تاریخ تولد) به دفتر شاهسون سیر الزامی می باشد.
خواهشمند است پس از واریز وجه با یکی از شماره های زیر تماس گرفته و شماره فیش واریزی را اعلام فرمایید.

02188344341 02188344543 09397382240

مدت تور: ۱ روزه         تاریخ رفت: ۱۲ اردیبهشت ۹۷       تاریخ برگشت: ۱۲ اردیبهشت۹۷       قیمت: ۸۹۰۰۰تومان