مرداب هسلمرداب هسل
۰۶
۰۵
۰۴
۰۳
۰۲
۰۱

توضیحات:


clock محل حرکت میدان ونک، جنب داروخانه قانون
home-xxl زمان حرکت 97/02/21 ساعت 5 صبح
bus2 زمان بازگشت 97/02/21
bus2 وسیله نقلی اصلی میدل باس
bus2 وسیله نقلی محلی
bus2 محل اقامت ندارد
bus2 میزان پیاده روی
sun آب و هوا مشاهده وضعیت
home-xxl استان مورد بازدید مازندران

سایرخدمات:

بیمه مسئولیت مدنی
تیم پشتیبانی به همراه لیدر مجرب میراث فرهنگی
صبحانه منو باز
عصرانه

نکته

ممکن است در برخی از برنامه‌های اعلامی، به دلایل مختلف اعم از بدی آب و هوا و...، جابجایی صورت پذیرد.
خواهشمند است با دقت خدمات سفر را مطالعه و در صورت نیاز با دفتر تماس حاصل فرمایید.

پذیرایی
صبحانه نهار عصرانه  
مکان توسط مکان توسط مکان توسط توضیحات
رستوران منو باز شاهسون سیر طبیعت مسافر اتوبوس شاهسون سیر ---
لوازم ضروری
داروهای شخصی کارت شناسایی کرم ضد آفتاب
وسایل نظافت و شخصی کفش پیاده روی فلاکس چای
زیر انداز کوله چند روزه لباس مناسب فصل
لیوان و بطری آب کلاه و عینک آفتابی اصل شناسنامه برای زوجین

آشنایی با منطقه

رنگین کمانی در مرداب

تالاب کَنّیچال یا مرداب هسل تقریباً در 10 کیلومتری جنوب غربی شهر چالوس و در عمق جنگل معروف مشل موزّی قرار دارد که برخی به آن جنگل فین، محمد آباد یا شاه چشمه نیز می گویند. کنیچال یکی از شگفتی‌های جنگل‌های پُر پشت استان مازندران است که توسّط جنگلی انبوه در میان گرفته شده است و راه دسترسی آسانی ندارد. در میان جنگلی چنین بکر به طور حتم جانورانی چون خرس، یوزپلنگ، شغال، سنجاب، جوجه تیغی، گراز و... حضوری بی‌پروا دارند و نمی‌پسندند کسی حریم شخصی آنها را بشکند. این مکان در اغلب ماه های سال آبشخور این جانوران است. البته حدود ۵۰ سال قبل تعداد ۱۰ الی ۱۵ خانه وار جهت دامداری در مجاورت این تالاب زندگی می کرده اند.

در قسمت های بالایی جنگل سینوا، درختانی چون سیاه موزّی، کُرزِل(ممرز)، خرمندی(خرمالو)، انجیلی و در مکان‌های مرطوب‌تر و سایه، درختانی مانند راش، چِر، مَلِج و بوته‌هایی چون کُنِس، ولیک، آلوچه بوده و در دره های پایین‌تر علاوه بر گونه‌های بالا گونه‌هایی چون انجیلی، داغداغان، آزاد، کِراد، کرپ و از همه مهم‌تر درختان شمشاد جوان و کهنسال به صورت انبوه وجود دارند. لازم به ذکر است که بعضی از انواع گیاهان فوق درختان میوه‌دار جنگلی هستند: مانند خرمالو، امرود و سیب ترش جنگلی، سیاولیک، سرخ لیک، کنس، انگور جنگلی، انجیر، انار و... انواعی از گیاهان دارویی چون بابونه، فشکی واش، زِمِنج، تشی گذر و... نیز به وفوردیده می شود.

وجه تسمیه مُرداب هَسَل

مردمان محلی در گذشته با توجه به وضعیت و شرایط طبیعی و همچنین معیارهایی که برای خود داشته اند برای مکان های طبیعیِ زمین نام هایی را برمی گزیدند. تالاب کنیچال نیز از این قائده مستثنی نبود و آنان نام های بسیاری را برای این تالاب انتخاب کرده بودند. این تالاب در گذشته به نامهای: کَنّیچال ،کنّوچال ،گَن اُچال، مِهاز چال، مشل و هسل خوانده می شده است. ولی مشهورترین این اسامی، در حال حاضر، مشل و هسل می باشد.

مَشل یک لغت کاملاً تبری است. مشل موزیّ نام یک منطقه ی جنگل یی (جنگل مازوی مشعل گون) در منطقه روستای طلاجوست (تلاجو) که مردابی بسیار زیبا به نام تالاب مشل (مشعل) را در خود پنهان کرده است، انتخاب این نام برای تالاب کنیچال، نسبتاً جدیدتر است. شاید به دلیل اینکه اسامی گذشته تا اندازه یی دور از ذهن بوده، این تالاب را مشل خوانده اند.

هَسَل (hasal) درگویش تبری به معنی آبگیر فصلی بوده و این عنوان عمومی برای هر آبگیری به کار گرفته می شود. هسل به معنی آب راکد و مردابی نیز می باشد. این تالاب سست، کرخت و به خوابی عمیق فرو رفته است. هیچ موجی ندارد و سطح آن را جلبک‌ها به قطر نیم سانتیمتر چنان پوشانده‌اند که هیچ درزی قابل رویت نیست. سابقا حجم آب آن بیشتر بوده و در بعضی از نقاط، عمق آن از مرز 30 متر نیز می‌گذشت.

شیاری در سمت شرقی این تالاب و جود دارد که نشان می دهد گاهی که به ندرت آب از آن سر ریز می شود. از آن شیار به سمت دره ی چالوس، رود سرازیر می شود. پر حجم ترین آب موجود در تالاب از ریزش باران های فصلی نیمه ی دوم فصل پاییز آغاز شده و تا اواسط بهار تداوم می یابد اما سرعت تبخیر آن در فصل تابستان زیاد است تا حدی که کف آبگیر را در برخی از ماه های سال می توان مشاهده کرد. آب تالاب هسل از کف و کانون آن می جوشد هیچ درّه یا جویباری آبهای سطحی را به سمت آن هدایت نمی کند. آب آن اندکی ترش مزه ی متمایل به تلخی است. سایه ی درختان سر به فلک کشیده از هر سمت سواحل بیضی شکل هسل را پوشانده اند. جلبک ها در آن قسمت که در پوشش سایه هستند کاملاً سبز رنگ و هرچه به کانون نزدیک تر می شوند نارنجی و در نهایت با رنگ سرخ روشن در مقابل نور خورشید واکنش نشان می دهند. در این تالاب ماهی وجود ندارد اما زیستگاه بسیار مناسبی برای دوزیستان است. لاکپشت و انواع قورباقه و زالو در آن یافت می شود.

در حال حاضر آبگیر کنیچال یا مرداب هسل بسیار شناخته تر و پُرآوازه تر گذشته شده است طبیعت گردان محلّی، به خوبی آنجا را شناخته و پای انبوهی از عاشقان طبیعت را از دیگر نقاط کشور کمابیش به آنجا کشانده اند. حضور در دامن طبیعت پر طراوت کنار این آبگیر و پناه گرفتن در سایه سار درختان کهنسال انجیلی آرامشی وصف ناپذیر را برای شما فراهم می کند که گذشت زمان را حس نخواهید کرد.

ما شمار را دعوت می کنیم که این لذت وصف ناپذیر را خود تجربه کنید، چراکه لذت شیرینی عسل را باید چشید...

نحوه ثبت نام

همسفران عزیز می توانند هزینه سفر خود را به یکی از حساب های زیر واریز نمایند:

نام بانک شماره حساب شماره کارت صاحب حساب
ملی 0200382726002 9261 3949 9917 6037 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس
پارسیان 47000405307606 0298 0761 0612 6221 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس
ملت 5630408758 8903 4383 3378 6104 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس

پس از واریز هزینه سفر ارائه (فیش واریزی، نام و نام خانوادگی، کد ملی و تاریخ تولد) به دفتر شاهسون سیر الزامی می باشد.
خواهشمند است پس از واریز وجه با یکی از شماره های زیر تماس گرفته و شماره فیش واریزی را اعلام فرمایید.

02188344341 02188344543 09397382240

مدت تور: ۱ روزه           تاریخ رفت:۲۱ اردیبهشت ۹۷                تاریخ برگشت: ۲۱ اردیبهشت ۹۷               قیمت: ۸۹۰۰۰ تومان