قزوین گردیقزوین گردی
۰۷
۰۶
۰۵
۰۴
۰۳
۰۲

توضیحات:


clock محل حرکت میدان ونک، جنب داروخانه قانون
home-xxl زمان حرکت 97/02/28 ساعت 5 صبح
bus2 زمان بازگشت 97/02/28
bus2 وسیله نقلی اصلی میدل باس
bus2 وسیله نقلی محلی
bus2 محل اقامت ندارد
bus2 میزان پیاده روی
sun آب و هوا مشاهده وضعیت
home-xxl استان مورد بازدید قزوین

سایرخدمات:

بیمه مسئولیت مدنی
پرداخت ورودیه ها
تیم پشتیبانی به همراه لیدر مجرب میراث فرهنگی
صبحانه بوفه
عصرانه

نکته

ممکن است در برخی از برنامه‌های اعلامی، به دلایل مختلف اعم از بدی آب و هوا و...، جابجایی صورت پذیرد.
خواهشمند است با دقت خدمات سفر را مطالعه و در صورت نیاز با دفتر تماس حاصل فرمایید.

پذیرایی
صبحانه نهار عصرانه  
مکان توسط مکان توسط مکان توسط توضیحات
رستوران بوفه شاهسون سیر رستوران مسافر اتوبوس شاهسون سیر ---
لوازم ضروری
داروهای شخصی کارت شناسایی کرم ضد آفتاب
وسایل نظافت و شخصی کفش پیاده روی فلاکس چای
زیر انداز کوله چند روزه لباس مناسب فصل
لیوان و بطری آب کلاه و عینک آفتابی اصل شناسنامه برای زوجین

آشنایی با منطقه

قزوین گردی

گراند هتل

نخستین هتل ایران به شیوه امروزی جهان در سال‌های پایانی دوره قاجاری است که توسط ارباب برزو مهرشاهی از زرتشتیان قزوین در خیابان پیغمبریه و غرب دولتخانه صفوی ساخته شده است. راه‌روهای و اتاق‌های این هتل سه طبقه با طاق و تویزه پوشش داده شده و از ویژگی‌هایی همچون: روکش چوبی، ستون های مدور با سر ستون‌های گلدانی، سقف چوبی، گچ‌بری، آجرکاری و… برخوردار است

عمارت سپهدار

کوشکی آجری در دو طبقه است که در خیابان فلسطین غربی و محوطه باغ تاریخی هزار جریب قرار دارد و توسط محمد ولی خان سپهسالار تنکابنی در دوره قاجار ساخته شده است.

خانه شهیدی

از خانه های قدیمی  سبک معماری قزوین است که قسمت اندرونی آن از بین رفته و تنها قسمت بیرونی‌اش در دو طبقه باقی مانده است.اتاق‌های کوچک کم ارتفاع و در دو طبقه در دو سوی تالار مرکزی با مهمانخانه که سقفی بلند دارد قرار گرفته‌اند. مهمانخانه با خنچه پوش، قاب‌های چوبی، گچ‌بری و نقاشی روی چوب و دیوار تزئین شده است.

عمارت عالی قاپو

از بين هفت در ورودي به ارگ سلطنتي صفويان ، تنها در اصلي جنوبي كه به خيابان وميدان شاه باز مي شده و “عالي قاپو ” نام داشته به يادگار مانده است . اين  بنا نخست  در دوره شاه طهماسب ساخته  شده و در زمان شاه عباس اول به صورت كنوني تغيير شكل يافته است .بر پيشاني اين سردررفيع كه ۱۷ متر ارتفاع و قوسي تيزه دار دارد  ، كتيبه اي با كاشي معرق به خط ثلث جلي از عليرضا عباسي جلوه گر است كه بر فراز آن پنجره مشبك بزرگي از كاشي قرارگرفته است. بيش از دو گــوشوار بلند در طرفين سردر كه بر بالاي طاق نمايي واقع شده بنا را به ساختمان هاي همجوار پيوند مي داده است. سه رديف طاقنماي كشيده در هر طرف وجود دارد . لچكي هاي ايوان داراي كاشي كاري معرق با طرح گره بندي است و داخل ايوان از دو طرف دو سكوي بزرگ با ازاره سنگي خود نمايي مي كند . دو فيلپوش ايوان كه نيم گنبد بر روي آنها قرار گرفته نشان از مقرنس كاري در دوره هاي پيشين دارد كه متاسفانه از بين رفته است .  هشتي بزرگي كه پس از جلو خان سردر، قرار گرفته و داراي پلان هشت نگيني است  به كتيبه اي از نستعليق ممتاز و نقوش سحر انگيز ديواري مزين است . سقف هشتي مرتفع و از كاربندي و كاشي كاري برخوردار مي باشد. پلكان هاي واقع در هشتي به طبقه بالا كه جايگاه كوفتن نقاره بوده راه مي يابند . اين عمارت با شكوه در ابتداي خيابان ـ نخستين خيابان طراحي شده ايراني ـ قرار گرفته است

.

عمارت شهرداری

اين بنا همزمان با مجموعه كليساي كانتور،منبع آب و … توسط روسها به منظور بهره برداري اجتماعات هنري( سينما و تئاتربراي اتباعشان ساخته شده و داراي شش ستون در ايوان جنوبي است كه در حد فاصل ستون ها، پايه هاي سنگي چهارگوشي تعبيه شده كه به جاي گلدان استفاده  مي شود. اين ستونهاي استوانه اي سرستونهايي تزييني به شكل حلزون همراه با گل دارند و حامل سقف بنا هستند. چهار مناره كوتاه آجري به صورت مكعب در بالاي پيشاني ساختماني كه تزييناتي از گچ روكار و آجركاري به سبك گره چيني داراست با طاق تزييني همراه شده است.

در و پنجره  هاي جنوبي، شرقي غربي ساختمان ، قابي تزييني به شكل طاق ياقوس و شيشه هاي رنگي دارند. چند اتاق بزرگ و كوچك و يك سالن تقريبا“ دويست متري با تزيينات گچبري مختصري در سقف از ويژگي هاي ديگر اين عمارت به شمار مي روند.

حسینیه  امینی ها

قسمتي از يك عمارت گسترده و تو در تو است كه به سال ۱۲۷۵قمري در دو طبقه به وسيله مرحوم محمد رضا اميني ساخته شده است . حسينيه داراي دو حياط شمالي و جنوبي و سه تالار شرقي – غربي است كه به موازات يكديگر قرار دارند و به وسيله پنج دري های متحرك مشبك از هم جدا مي شوند . تالار مياني بزرگتر از دو تالار ديگر و به طول ۱۸متر و عرض ۵ متر ساخته شده و طول و عرض دو تالار ديگر ، هر يك ۵*۱۰ متر است . آميختگي حساب شده و زيباي تزيينات گچ بري ، نقاشي روي چوب و آئينه كاري در سقف ، ديوارها ، طاقچه ها ، رف ها و  ديوار واره هاي چوبي بسيار چشمگير و در حد شاهكار است . دو اتاق شمالي – جنوبي نيز در شرق و غرب تالارها وجود دارد كه از تزيينات كمتري برخوردار است . سردابه ، آشپزخانه ، انبارها و شربت خانه درطبقه زيرين حسينيه واقع شده است.

كاخ موزه چهلستون (كلاه فرنگی)

يكي از آثار مهم دوره صفوي در قزوين عمارت چهلستون يا كلاه فرنگي است كه در وسط باغ بزرگي قرار دارد و تنها كوشك باقي مانده از مجموعه كاخ هاي سلطنتي روزگار شاه طهماسب است. بنا ساختماني هشت گوش به مساحت تقريبي ۵۰۰ متر مربع است كه براساس نقشه يك معمار ترك در دو طبقه ساخته شده و داراي تالارها و اتاق هاي كوچكي در هر طبقه است. نقاشي هاي ديواري طبقه اول نمونه اي از هنر نگارگري مكتب قزوين و داراي شهرت جهاني است. تالار بزرگ طبقه دوم با ارسي هاي پنج چشمه اي در چهار جهت اصلي به محوطه غلام گردش بالا مي پيوندد كه داراي سقف بلندي از خنچه پوش بوده است. از اين بنا هم اكنون به عنوان گنجينه ( موزه ) قزوين استفاده مي شود. گفته اند بناي هشت بهشت اصفهان با گرته برداري از اين اثر ساخته شده است.

سرای حاج رضا

اين سرا در دو طبقه با حياطي وسيع ساخته شده كه حجره هاي بازرگانان در چهار سوي آن گسترده است. هشتي بزرگي كه داراي گنبد با شكوه وبه سقف يزدي بندي شده و كاشي هاي رنگين آراسته است در جنوب غربي بنا قرار گرفته و به زيبايي حياط افزوده است

سرای سعدیه

اين راسته كه بازار وزير نيز خوانده مي شود در غرب مجموعه سعد السلطنه قرار گرفته و در امتداد خيابان عبيد زاكاني بر گذري قديمي منطبق شده راسته اي ارگانيك را در ميان مجموعه هاي كاملا منتظم تشكيل داده است . اين بازار از خيابان آغاز شده و پس از عبور از جلو خان شرقي مسجد سلطاني به راسته درودگران مي پيوندد . در جبهه غربي اين بازار بخش ديگري از سراي سعـد السلطـنـه واقــع شــده كه شامل كاروانسراي بــهشتيان ، گرمـابه رضوي و مسجــد حاج ملا آقا مي شود.

سرای رضوی (شاه)

سراي رضوي با سه ورودي كه به قيصريه ، بازار وزير و بازار بزازها  مي پيوندد در دو طبقه ساخته شده و در جنوب قيصريه قرار دارد . اين سرا از آثار دوره صفويه است و شاردن به تفصيل به وصف آن پرداخته است.

سرای وزیر

در جنوب مجموعه سعدالسلطنه و مشرق قيصريه ، سرايي در دو طبقه وجود دارد كه به سراي وزير معروف است . هشتي بسيار محتشمي كه با كاربندي تزيين شده و حياط را به بازارچه وزير متصل مي كند ، زيبايي خاصي به اين سرا بخشيده است . در چهار طرف حياط حجره هايي در دوطبقه قرار دارند كه داراي لچك هاي طاقنما ي آراسته به كاشي هاي رنگين اند كه از نقش هاي جالب تشكيل شده اند .

مجموعه سعدالسلطنه

بزرگترين كاروانسراي سر پوشيده و مركز تجاري داخل شهري در ايران است كه با وسعتي افزون بر ۲/۶ هكتار توسط باقر خان سعد السلطنه فرماندار قزوين در اواخر سلطنت ناصر الدين شاه قاجار ساخته شده و از سراهاي تودرتو و پيوسته به هم تشكيل گرديده است. حجره هايي كه در حياط ها واقع شده اند با ايوانچه هاي كاربندي شده نشانگر كمال زيبايي و سنجيدگي طرح مي باشند كه محور هاي شرقي ـ غربي و شمالي ـ جنوبي بازار از آنها مي گذرند . محورهاي عمود بر هم در چهار سوق كاروانسرا به هم مي پيوندند و معماري مكتب قزوين در فضاهاي تجاري را به شيوه اي بسيار زيبا و ماندگار به نمايش مي گذارند . بر فراز اين چهار سوق گنبدي بزرگ و در چهار طرف آن چهار نيم گنبد قرار دارد كه همگي داراي كار بندي و در اوج زيبايي هستند . ورودي هاي متعدد و بلند ، حياط هاي وسيع ، بارانداز و شترخان بزرگ با بيش از يكصد ستون آجري ، گرمابه ، هشتي هاي با شكوه و حجره هايي كه دور تا دور فضا هاي باز و در دالان هاي طول و دراز گسترده و از تزئينات آجر تراش و كاشي برخوردارند اين مجموعه را به زيبايي تمام آراسته اند.

سرای قیصریه

بازار نسبتا بزرگي است كه از شرق به غرب در شمال مسجد النبي گسترده شده و داراي چهار در است . درِ شرقي به سراي وزير و درِ غربي به چهار سوقي باز مي شود. دو تيمچه دو طبقه سرپوشيده و سرباز در شمال و جنوب قيصريه قرار دارند كه به وسيله دو در با قيصريه مرتبط مي شوند . طاق هاي آجري رفيع كه ازاستحكام و استواري بنا خبر مي دهند در امتداد يكديگر تكرار شده و مجموعه زيبايي را شكل داده اند. اين بازار از آثار شاخص دوره صفوي در قزوين است.

 

برج‌های دوگانه خرقان

در نزدیکی روستای حصار و ۳۰ کیلومتری شهر آبگرم، دو برج آرامگاهی و شکوهمند هشت ضلعی آجری با فاصله ۲۹ متر از یکدیگر وجود دارند که از شاهکارهای هنر و معماری سلجوقی و نخستین بنا با گنبد دو پوش غیر مخروطی در معماری اسلامی محسوب می‌شوند. نقش‌های متنوع هندسی با آجر تراش در هر ضلع برج، کتیبه‌های کوفی، دیوار نگاره‌های سلجوقی، پلکان مارپیچ در ستون مدور، کاربندی و ترکیب سنجیده‌ی ارتفاع ۱۵ متری و قطر ۱۱ متری برج‌ها را باید از خصوصیات برج‌های خرقان دانست.

برج باراجين

اين برج در چهار كيلومتري شمال قزوين ، بر ارتفاعات غربي رودخانه ارنزك ، روي سكويي هشت ضلعي كه حدود يك متر از زمين ارتفاع دارد بنا گرديده است . رج اول سنگ چين سكو با كمك سنگ ها ي صاف و تراش دار چهار گوش و بقيه از سنگ لاشه ساخته شده است . طول هريك از اضلاع اين سكو ۳/۷۰ متر است . نماي اصلي برج ، مدور است كه بر گرداگرد آن هشت نيم ستون مدور با فواصل معين اضافه گشته؛  فاصله ميان بدنه اصلي برج تا لبه سكوي هشت ضلعي ۲/۲۰ و فاصله بيشترين برجستگي نيم    ستون ها تا لبه سكو ۱/۶۰ و محيط پايين برج ۱۷ متر است . نيم ستون ها تا نيمه ارتفاع اصلي برج ادامه دارند و در آنجا قطع شده اند و چنين مي نمايد كه علاوه بر جنبه تزييني،نقش پشتيباني بنا را بر عهده داشته اند . اين برج از آثار معماري قرن چهارم يا پنجم ه.ق است.

برج های دو گانه شميران

دو برج آرامگاهي سنگي كه از معماري همانندي برخوردارند در غرب قلعه تاريخي شميران بنا شده اند كه آرامگاه كوچك و بزرگ و قلعه ساسان ناميده مي شوند . برج كوچك به قلعه نزديكتر است و بر روي تپه منفرد كم ارتفاعي قرار دارد . طول اضلاع هشت گانه اين برج از بيرون ۳/۲۰ و از داخل ۱/۹۰ متر است كه تا زير سقف ، تمامي با سنگ لاشه و قلوه ساخته شده و نماي خارجي آن را با ملاط گچ پوشانده اند . داخل هريك از اضلاع كه در ميان دو ستون مدور قرار گرفته در جهت طولي به دو قسمت تقسيم شده است كه در بخش بالا قابي به وجود آمده و داخل آن با آجر دو طرح به شكل برگ گشنيز يا طاقنماي شكنجي ايجاد شده كه در عين سادگي لطافت خاصي دارد . كاربندي زير گنبد – كه اكنون فرو ريخته – آجري است و با يك رشته تزيينات جالب گچ بري با نقش گل و بوته تركيب شده است . آرامگاه بزرگ ( قلعه ساسان ) نيز برجي هشت ضلعي است كه در قسمت دورتا دور پايين آن ديواري به ارتفاع دو متر بنا شده كه بر روي پايه مزبور ، ستون هاي استوار سنگي بر آورده اند كه تا ارتفاع يك متر به شكل چهار بر و از آن به بعد تا زير گنبد به شكل مدور ادامه يافته اند . اين برج داراي پنجره اي در جانب شرقي و يك ورودي با سردري رفيع و با شكوه در سمت جنوب است . هر ضلع برج از خارج ۶/۵۰ و از داخل ۴/۲۵ مترمي باشد . در كنج ميان دو ضلع و در داخل يكي از ستون ها پله پيچي به عرض ۸۰ سانتي متر جا سازي شده كه به بام برج راه مي يافته است . احتمال داده مي شود گنبد اين برج ، دو پوش و به صورت هرمي بوده و جزو نخستين بناها به اين شيوه است . در بناي برج هاي دو گانه سنگي تارم ، شيوه معماري ساساني از طرز پي بندي و ديوار سازي استوارشان به نحوه چشمگيري مشاهده مي شود . ۳/۴/۳-برج هاي دو گانه خرقان در كنار روستاي حصار – ۳۰ كيلومتري شهر آبگرم – آرامگاه دو تن از بزرگان دوره سلجوقي ( ابو سعيد بيجار پسرسعد و ابو منصور ايلتاي پسر تكين ) قرار دارد كه به صورت دو برج شكوهمند آجري با فاصله ۲۹ متر از يكديگر خود نمايي مي كند . برج شرقي به ارتفاع تقريبي ۱۵ متر و قطر ۱۱ متر با طرحي هشت ضلعي و ستون هاي مدور در هر گوشه بر پايه اي از سنگ بنا شده است . ضخامت ديواره هاي برج به ۶۰ سانتي متر مي رسد كه بر روي آجر هاي ساده زيرين ، پوششي تزييني از آجر با ضخامت ۲۱ سانتي متر به كار رفته است . دو پلكان مارپيچ – كه در ستون هاي مدور واقع در گوشه ها تعبيه شده – با ۲۲ پله به غلام گردشي مابين دو پوش گنبد مي پيوندد . ساقه گنبد نواري پهن از نقوش تزييني آجري با طرح هاي مختلف هندسي در بالاي هر ضلع دارد و زير آن كتيبه اي باريك به خط كوفي آياتي از سوره ۵۹ قرآن كريم را در خود پذيرفته است . در هر يك از اضلاع هشت گانه برج ، دو ستونچه مدور تزييني چسبيده به ستون هاي مدور بزرگ هشت گوشه است كه از پايين تا نيمي از ارتفاع اضلاع هشت گانه امتداد يافته و سپس قوس تيزه داري بر روي آنها بر پا شده است . قاب سازي هاي تزييني داخل طاق نما هاي اضلاع هشت گانه هر يك داراي طرح و نقش خاصي هستند كه هيچ كدام با ديگري يكسان نيست . ضلع سردر ورودي برج ، تزيين بيشتري از جمله دو خط كتيبه در بردارد . داخل بقعه نيز به صورت هشت ضلعي است كه در وسط هر ضلع آن طاق نمايي با قوس تيزه دار بر پا گشته و دور تا دور كف بقعه بقاياي سكويي به ارتفاع سي سانتيمتر ديده مي شود . بروي ديوارها و قسمت كاربندي و زير گنبد داخلي آثار ارزنده اي از ديوار نگاره هاي دوره سلجوقي – مانند طاووس ، ستاره هاي شش پر و هشت پر ، گل و بوته ، پرنده و درخت انار به شيوه استليزه – وجود دارد كه در نوع خود كم سابقه و حائز اهميت بسيار است .اين برج در سال ۴۶۰ ه . ق ساخته شده و نخستين بنا با گنبد دو پوش غير مخروطي در معماري اسلامي است . بناي برج غربي كه در سال ۴۸۶ ه . ق به پايان رسيده از نظر طرح و نقشه همانند برج قديمي تراست ، با اين تفاوت كه يك پلكان مارپيچ دارد و ضمن رعايت ابعاد برج قبلي حدود ۵۵ سانتي متر از ارتفاع بيشتري برخوردار است و كشيده تر به نظر مي رسد . تركيب و تنظيم طرح هاي مختلف در اين دو بنا كه به سي نقش بالغ مي شود و اوج هنر آجر كاري به شمارمي آيد همانند هنري كه در طرح ريزي متناسب هيات كلي بنا به كار رفته قابل ستايش است . اين دو برج در زلزله ويرانگر اول تير ماه ۸۱ آوج به شدت آسيب ديدند .

میل خرم آباد

در ۱۰كيلومتري جنوب شهرستان تاكستان روستاي خرم آباد قرار دارد كه در مركز اين روستا برج آجري استوانه اي به ارتفاع ۱۲ متر سر به آسمان افراشته است . محيط اين برج -كه تو خالي است – ۶ مترو ضخامت ديواره هاي آن ۳۵ سانتي متر مي باشد و با ۱۷ پله مارپيچي به عرض ۵۵ سانتي متر به بالا راه مي يابد و نورگيرهاي كوچكي به فاصله يك آجر در بدنه آن كار گذاشته اند . ورودي ميل به صورت طاقنمايي در ارتفاع ۴ متري آن واقع شده و طاقنماهاي متصل به پايه برج كه مايه استحكام آن بوده بر اثر ساخت مسجد جديد الاحداثي تخريب گشته و به كج شدن برج انجاميده است . در سطح خارجي ميل با استفاده از آجرهاي لعابدار فيروزه اي به اجراي طرح هاي تزييني ساده پرداخته اند . اين بنا از آثار دوره صفوي به شمار مي آيد.

گرمابه قجر ( موزه مردم شناسی)

اين گرمابه كه داراي قسمت مستقل مردانه و زنانه است در خيابان عبيد زاكاني  – كنار بازارچه و مسجد آقا كبير – قرار دارد و قديمي ترين حمام موجود قزوين به شمار مي آيد كه در سال ۱۰۵۷ قمري به دستور شاه عباس دوم صفوي توسط امير گونه خان از سرداران و امراي وي ساخته شده است . در اصلي گرمابه رو به جنوب باز مي شود و با راه پله مارپيچي به سر بينه منتهي مي گردد. در ديگري نيز از جانب غربي به حمام راه داشته كه احتمالا مخصوص بانوان بوده است.  بينه كه طرحي مستطيل شكل دارد و از دو طاق جناغي در شرق و غرب آن تشكيل شده ، توسط راهرويي كه داراي طاق جناغي بسيار باريك است به گرمخانه راه مي يابد . گرمخانه مردانه و زنانه به شكل چليپاست و اطاقك هايي براي شستشو در شرق و غرب آن تعبيه شده است . پوشش بنا گنبدي است و در هر گنبد جامخانه اي عمل نورگيري را انجام مي دهد . ازاره گرمخانه ها تا ارتفاع ۵/۱ متر كاشي كاري شده و رسمي بندي و يزدي بندي سقف ها به تزئين آن افزوده است. سنگ هاي بزرگ و يك تكه اي كه سكوها را فرش كرده اند از ويژگي هاي اين بنا محسوب مي شوند . اين اثر تاريخي پس از مرمت و بازسازي به عنوان موزه مردم شناسي استفاده مي گردد.

گرمابه رضوی (شاه)

گرمابه رضوی در کنار مسجدالنبی و ورودی آن در راهروی سرپوشیده اختصاصی حد فاصل جلوخان مسجدالنبی و بازار وزیر قرار دارد .این گرمابه دارای سربینه ای با تناسب کشیده وبصورت راسته بوده وعلاوه بر گرمخانه دارای استخر چهار حوض نیز بوده است .

گرمابه بلور

از بناهای دوره قاجار و دارای ۶۰۰ متر مربع مساحت در خیابان تبریز است. پوشش طاق و تویزه و گنبد در بینه و گرمخانه، رسمی بندی و به ویژه چهار لایه نقاشی دیواری تشخص خاصی به این بنا بخشیده است.

حمام صفا

گرمابه صفا ( حاج محمد رحيم ) با وسعت تقريبي ۱۱۰۰ متر مربع در انتهاي خيابان مولوي يكي از اين آثار زيباست كه بر اساس كتيبه نستعليق سر در ورودي ، در سال ۱۲۵۹ توسط حاجي حسن بن حاجي عبد ا… براي خاندان اميني  بنا شده و داراي دو قسمت جداگانه مردانه و زنانه است .  بخش هاي گونا گون داخل حمام از جمله سربينه ، خلوت ها ، صحن و حوض ها به تمامي از سنگ مرمر صيقلي ساخته شده اند .  چهار سنگابه مرمرين به شكل كشكول و كاسه كه بر روي چهار شير سنگي و در كنار حوض سر بينه قرار دارند ، ستونهاي استوار هشت گانه سنگي كه گنبد هاي سربينه و گرمخانه را نگه داشته اند ، ازاره ها و حوضچه هاي مرمر امتياز خاصي به اين گرمابه داده اند . پوشش تمامي قسمت هاي گرمابه از كاربندي هاي استادانه و زيبايي برخوردارند و تنوع در فضاهاي حمام از معماري والا و طراحي و نقشه بسيار حساب شده اي حكايت مي كنند.

دروازه درب كوشك

يكی از كهن‌ترين دروازه‌هاي شهر است كه به سوي الموت، رودبار شهرستان و كوشك و شكارگاه‌هاي شمال قزوين باز مي‌شده و داراي يك ورودي با قوس و كليل و نيم دايره است. در هر طرف راهرو، دو طاق‌نما ساخته شده كه با نرمي به سوي بيرون پيش آمده و حالت آغوش گشوده را تداعي مي‌كند. اين دروازه تنها يك نما به سوي خارج شهر دارد كه از تزيينات كاشي كاري موجود بنا در زمان فرمانروايي عضد الملك قاجار انجام شده است.

دروازه تهران قدیم

این دروازه از آثار دوره قاجاریه است. بنای دروازه آجری و دارای یک سردر اصلی و دو راه ارتباطی در طرفین است. سردر وسط، دارای عرض و ارتفاع بیشتر و قوس تیزه دار است. این دروازه هشت گلدسته دارد. ورودی اصلی آنها دارای رسمی بندی و کاسه بندی است.

آب انبار حکیم

حاج ميرزا حكيم از پزشكان قديمي قزوين در سال ۱۲۴۴آبگير بزرگي را در انتهاي بازارچه خيابان – روبروي مسجد جامع – بنا كرده كه به نام حكيم مشهور است . سردر زيباي اين آبگير كه داراي رسمي بندي است به راه شيري مي پيوندد كه در فضاي آغازين آن دو سكوي سنگي در دو سويش قرار دارد و كاربندي سقف آن به زيبايي اش افزوده است . طاق مخزن به صورت آهنگ و آجري است كه بيش از ۹۰۰ متر مكعب آب را در خود جاي مي دهد . اين آب انبار سي و شش پله دارد و كتيبه سر درآن از كاشي لاجوردي است . همزمان با آب انبار حكيم سقاخانه اي نيز در مقابل آن ساخته شده كه هنوز پابرجاست .

آب انبار آقا

اين آبگير كه از آثار دوره قاجاري است در خيابان مولوي در نزديكي مسجد آقا  قرار دارد . سردر آب انبار كه مزين به كاشي معقلي و كاربندي است به راه شير سي پله اي آن مي پيوندد. مخزن كه طرح مستطيل نامنظم دارد با ديوار هايي به قطر ۲/۲۰ متر از شفته آهك و روكش ساروج بنا شده گنجايش حدود ۸۰۰ متر مكعب آب را داراست.

آب انبار زنانه بازار

اين آبگير توسط مرحوم حاج ملا عبدالوهاب از علماي بنام دوره قاجار قزوين در كنار مسجد سلطاني بنا شده و ورودي آن از مسگر بازار است . راه شير ۴۳ پله اي آن پوششي از طاق آهنگ دارد و فاقد تزيينات است . مخزن كه كنجايش ۲۳۵۰متر مكعب آب را داراست به شكل مستطيل بوده و در وسط آن چهار ستون معظم كار نگهداري سقف را كه از ده گنبد كوتاه تشكيل شده انجام مي دهند . پنج بادگير مرتفع و پلكاني باريك در مخزن براي لايروبي كه به شبستان شمال غربي مسجد راه دارد از ويژگي هاي اين آب انبار محسوب مي شوند .

آب انبار ملاوردیخانی

در قسمت شمالي مسجد و مدرسه ملا ورديخان ، آبگيري است كه به گواهي كتيبه نستعليق ممتاز مرمرين آن در سال ۱۱۷۷ بنا شده و به سال ۱۲۵۱ مرمت گشته است . باني اول و دوم آن مولا ورديخان نام داشته است . خان اول معاصر كريم خان زند و خان دوم نواده وي بوده است . تركيب متناسب سنگ و كاشي در تزيين سردر اين آب انبار فوق العاده چشمگير است.

آب انبار سردار (کوچک)

آبگير با شكوه ديگري توسط برادران سردار به سال ۱۲۲۹ در شمال مسجد – مدرسه سردار ساخته شده كه از نظر وسعت و ظرافت بسيار چشمگير است . مخزن پلاني مربع به ابعاد تقريبي ۲۰متر دارد كه در مركز اين مربع ستون عظيمي قرار گرفته كه اندازه جرز هر ضلع آن ۴ مترمي باشد و بار  چهار تويزه را تحمل مي كند . به اين ترتيب پلان مربع آبگير در سقف به چهار مربع كوچكتر تقسيم شده و هر يك از اين قسمت ها توسط گنبد خفته اي پوشش شده است كه در مركز هر گنبد بادگير يا بخاركش  كوچكي تعبيه شده كه كار تهويه را انجام مي دهد . طاقنماهاي دو طرف سردر ورودي كه با كاشي كاري تزيين شده ، رسمي بندي سردر ، قطر جرزهاي ۳/۱۰ متري مخزن ، راه آب سي و هشت پله اي ، كتيبه مرمر به نستعليق جلي ، ازاره سنگي پلكان و تزيينات كاشي و آجر تشخص ويژه اي را به اين آب انبار بخشيده است .اين آبگير با گنجايش ۳۸۰۰متر مكعب بزرگترين آب انبار قزوين به شمار مي آيد.

آب انبار سردار (بزرگ)

اين آب انبار در سال ۱۲۲۷ قمري به وسيله حسين خان و حسن خان سردار در كم آب ترين محله شهر ، ساخته شده و بزرگترين آب انبار تك گنبدي ايران شناخته مي شود . ظرفيت نمادين آبگير و گنبد فيروزه اي كوچكي كه بر فراز گنبد بزرگ آجري واقع شده – و گنبد مسجد سردار را به خاطر مي آورد – از ويژگي هاي ديگر اين بناست . اين آب انبار داراي سردري رفيع با قوس جناغي است كه در طرفين آن دو طاقنما در سه طبقه قرار گرفته و واجد كاربندي و كاشيكاري معقلي است . راه شير داراي ۴۷ پله سنگي و هر پله به ارتفاع متوسط ۲۵ سانتي متر است كه با سه پله سردر جمعا ۵۰ پله دارد و براي دسترسي به آب ۱۲/۵ متر بايد به پايين رفت . پوشش راه شير از نوع طاق آهنگ جناغي است و در اين راهرو چهار شير آب در فاصله هاي معين تعبيه گشته كه با كم و زياد شدن آب در مخزن از شيرهاي پايين تر استفاده مي شده است . مخزن آب اين آب انبار داراي طرحي مربع شكل به ابعاد تقريبي ۱۷×۱۷×۱۷متر است و چهار سكنج عظيم براي قرار گرفتن گنبد به روي آن طرح مربع را به هشت ضلعي تبديل مي كنند . مصالح به كار رفته در جرزهاي آب انبار شفته آهك با روكش ساروج و قطر ديوارهاي آن در حدود ۳ متر است . گنبد عظيم آب انبار سردار آجري است كه در بالاترين قسمت آن بادگيري قرار گرفته و ارتفاع بلند ترين نقطه آن تا كف آب انبار حدود ۲۸/۵ متر است . علاوه بر بادگير مركزي چهار روزن مشبك ديگر جهت تهويه هوا در گنبد كار گذاشته اند . حجم مخزن اين آب انبار ۳۰۰۰متر مكعب مي باشد.

آب انبار ملاوردیخانی

در قسمت شمالي مسجد و مدرسه ملا ورديخان ، آبگيري است كه به گواهي كتيبه نستعليق ممتاز مرمرين آن در سال ۱۱۷۷ بنا شده و به سال ۱۲۵۱ مرمت گشته است . باني اول و دوم آن مولا ورديخان نام داشته است . خان اول معاصر كريم خان زند و خان دوم نواده وي بوده است . تركيب متناسب سنگ و كاشي در تزيين سردر اين آب انبار فوق العاده چشمگير است.

کلیسای آسوریان

اين كليسا كه در خيابان طالقاني قرار دارد براي مراسم مذهبي آسوري –  كلده اي هاي مهاجري كه در قزوين سكونت داشتند به سال ۱۹۱۵ ميلادي توسط ماريوحنا پايه گذاري شده و تا اكنون پا برجا مانده است . آسوريان قزوين علاوه بر اين كليسا مدرسه مستقلي نيز داشته اند.

کلیسای کانتور

محــوطه نسبتا وسيــعي كه اينــك به خيابان هاي دارايي ، بوعلي و خيام محدود مي شود – شمال محله پنبه ريسه – در اواخر دوره قاجار در اختيار اتباع دولت روسيه قرار داشت. علاوه بر ساختمان كنسولگري روسيه در قزوين ، تاسيسات ديگري نظير منبع آب ، سالن تئاتر و باله و … در آن براي استفاده مهندسان و كاركنان روسي شاغل در پروژه راه شوسه قزوين احداث شده بود .

از جمله اين بناها كليساي كوچكي است كه در جنوب شرقي اين مجموعه واقع شده و به نام كليساي كانتور شناخته مي شود . در اين اثر ، پلان چند ضلعي نامنظم ، نماي آجري قرمز پوشش شيرواني گنبد ها به همراه آجر لعابدار و نو آوري در فرم هاي  تزييني هندسي ، معماري كاملا متفاوتي با ساير بناهاي استان ارائه مي شود .

در ورودي كليسا پس از عبور از ايوان كوچكي كه نيم متر از سطح زمين بالاتر است و با ستون هاي چوبي بر پا شده و سقفش از شيرواني است با قوسي هلالي از جانب غرب باز مي شود و به سالن اصلي و دو اتاق كوچك در شمال و جنوب آن مي پيوندد كه هر كدام با پنجره هاي نعل اسبي به بيرون ارتباط دارند . تاكيد بر اجراي طاق و قوس در داخل بنا چشمگير است و در طاقچه ها و ورودي اطاق ها و سرسرا ديده مي شود . تزيينات گچبري جالبي نيز در داخل و قسمتي از نما ي بيروني غربي به كار رفته است . از بيرون در دو طرف در ورودي با گچبري برجسته نقش صليبي را در داخل تاج گلي در آورده و به اين ترتيب تنها قسمت نماي بيروني را كه آجري نيست به شكل متفاوتي تزيين كرده اند  . نماي خارجي كليسا يكسره از آجر قرمز است و دور تمامي پنجره ها كه صورت نعل اسبي كشيده دارند ، دو رديف آجر كاري برجسته استفاده شده است . در ضلع جنوبي سه نيم ستون استوار برج مانندي در محل تقاطع اضلاع بنا بر آورده و سر ستون هاي آن را با آجر كاري برجسته حلزوني شكل تزيين كرده اند كه در بالاي آن و فاصله بين ستون ها يك نوار آجر كاري برجسته به صورت ۸ و عرض نيم متر به چشم مي خورد .

برج ناقوس در ضلع غربي كليسا قرار گرفته است : يك چهار طاقي ساده كه بر روي دهليز ورودي بنا شده و در چهار ضلع ، پنجره‌هاي نعل اسبــي دارد . بــر بالاي پنجره‌ها يك رديف آجر كاري برجسته به صورت ۸ انجام گرفته و در جلوي پنجره هاي ضلع شمالي و جنوبي برج ، دو نيم ستون متصل به ديوار و دو ستون استوانه اي پيش آمده به جنبه تزئيني آن كمك كرده اند . بر روي اين چهار طاقي يك بناي هشت ضلعي كوچكتر قرار دارد كه محل نواختن ناقوس بوده است . پوشش اين برج ، گنبدي فيروزه اي است كه از گردني كشيده اي برخوردار است . آرامگاه يك خلبان روسي نيز در محوطه جنوبي كليسا واقع شده است.

کلیسای ارامنه

ساختمان كليساي فعلي ارامنه – كه ” هرپسيمه مقدس ” خوانده مي شود – در پي گسترش حضور آنان در قزوين و كوچك بودن كليساي قبلي در سال ۱۳۱۵ شمسي با همت كشيش هارويتون درميسروپيان در زمين موقوفه اي توسط هوانس بارسقيان ساخته شده و داراي نمازخانه ، سالن اجتماعات و يك مدرسه است . اين كليسا در خيابان طالقاني قرار دارد و در ديگري نيز از خيابان خيام به آن باز مي شود . ساختمان كليسا بنايي آجري است كه طرحي مبتني بر محور هاي چليپايي دارد و فضاي اصلي آن مستطيلي است كه چهار ستون رفيع در داخل آن بر آورده اند و با قوس هاي تيزه دار به هم پيوسته اند . محراب كليسا در ضلع شرقي آن قرار گرفته و برج ناقوس در جانب غربي واقع شده است.

علاوه بر مراسم عمومي مربوط به ارامنه،  اين كليسا همه ساله ميزبان آيين مخصوص” ارتحال و معراج حضرت مريم ” است كه همزمان با ” عيد تبرك انگور ” در ماه آگوست – مرداد ماه – برگزار مي شود و انجمن هاي فرهنگي ارمني به زيارت اين كليسا مي آيند . در اين روز ابتدا مراسم ” باداراك ” يا آيين رسمي كليسايي به مناسبت جشن ” تحول حضرت مريم ” انجام مي پذيرد . سپس آياتي از انجيل تلاوت مي گردد و سرودهاي خاص درباره اعطاي مواهب الهي به بشر خوانده مي شود و پس از آن انگور تبرك شده را در ميان مردم توزيع مي نمايند.

نحوه ثبت نام

همسفران عزیز می توانند هزینه سفر خود را به یکی از حساب های زیر واریز نمایند:

نام بانک شماره حساب شماره کارت صاحب حساب
ملی 0200382726002 9261 3949 9917 6037 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس
پارسیان 47000405307606 0298 0761 0612 6221 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس
ملت 5630408758 8903 4383 3378 6104 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس

پس از واریز هزینه سفر ارائه (فیش واریزی، نام و نام خانوادگی، کد ملی و تاریخ تولد) به دفتر شاهسون سیر الزامی می باشد.
خواهشمند است پس از واریز وجه با یکی از شماره های زیر تماس گرفته و شماره فیش واریزی را اعلام فرمایید.

02188344341 02188344543 09397382240

مدت تور: ۱ روزه           تاریخ رفت:۲۸ اردبیهشت ۹۷        تاریخ برگشت: ۲۸ اردبیهشت ۹۷       قیمت: ۱۰۵,۰۰۰تومان