روستای شهرستانک و کاخ ناصریروستای شهرستانک و کاخ ناصری
۰۶
۰۵
۰۴
۰۳
۰۲
۰۱

توضیحات:


clock محل حرکت میدان ونک، جنب داروخانه قانون
home-xxl زمان حرکت شنبه 97/01/25 ساعت 6 صبح
bus2 زمان بازگشت شنبه 97/01/25 حدود ساعت 21
bus2 وسیله نقلی اصلی میدل باس
bus2 وسیله نقلی محلی
bus2 محل اقامت ندارد
bus2 میزان پیاده روی
sun آب و هوا مشاهده وضعیت
home-xxl استان مورد بازدید البرز

سایرخدمات:

بیمه مسئولیت مدنی
تیم پشتیبانی به همراه لیدر مجرب میراث فرهنگی
صبحانه منو باز
عصرانه

نکته

ممکن است در برخی از برنامه‌های اعلامی، به دلایل مختلف اعم از بدی آب و هوا و...، جابجایی صورت پذیرد.
خواهشمند است با دقت خدمات سفر را مطالعه و در صورت نیاز با دفتر تماس حاصل فرمایید.

پذیرایی
صبحانه نهار عصرانه  
مکان توسط مکان توسط مکان توسط توضیحات
رستوران منو باز شاهسون سیر طبیعت مسافر اتوبوس شاهسون سیر ---
لوازم ضروری
داروهای شخصی کارت شناسایی کرم ضد آفتاب
وسایل نظافت و شخصی کفش پیاده روی فلاکس چای
زیر انداز کوله چند روزه لباس مناسب فصل
لیوان و بطری آب کلاه و عینک آفتابی اصل شناسنامه برای زوجین

آشنایی با منطقه

شهرستانک

طبیعت پاییزی و بسیار زیبای روستای شهرستانک

سفر یک روزه به روستای شهرستانک، به اندازه ای زیبا و خاطره انگیز است که وسوسه انجام آن اصلا عجیب نیست. شهرستانک روستایی است در 84 کیلومتری تهران و آن قدر زیباست که حتی ناصرالدین شاه هم نتوانست از آن بگذرد و تقریبا 120 سال قبل قصری ییلاقی در آنجا برپاکرد تا حداقل سالی یک بار بساط آشپزی درباری را در آنجا راه بیندازند.

درختان سبز کم کم رنگ عوض می کنند و بیشترشان چند رنگ می شوند. پاییز که می آید دل هایمان پر می کشد برای رفتن به ییلاقات، دیدن سایه روشن جاده ها فقط در این فصل برایمان میسر است.

جاده انگار تابلویی رنگ رنگ است که در آن میان چشم مان به رنگین کمان نارنجی- سبز هایی عادت می کند که دل کندن از آنها سخت است. بله، پاییز است و جاده ها خلوت اند، پس مسیر رفت و برگشت مان هم با ما بیشتر راه می آید. سفر پاییزی مان را این بار می کشانیم به جایی که همیشه زیباست و اما پاییزش به زیبایی معروف است و رنگین بودن. سفری دلپذیر در پاییز که هم خاطره است و هم دیدن و همچنین اندوختن تجربه ای جدید.

شهرستانک، روستایی که در نزدیکی تهران است. هم زیاد دور نیست و هم می توانید از آب و هوای بسیار خوبش نهایت استفاده را ببرید.

مسیر شهرستانک از جاده کرج ـ چالوس برای ما شروع می شود که بهترین راه، نرسیده به گچسر از یک مسیر آسفالته است که هشت کیلومتر بعد از طی مسیر به این روستا می رسیم. شهرستانک شما را مسحور می کند، چون هم زیباست، هم خوش آب و هوا، هم آبشار دارد و هم آثار باستانی. اول از همه ما خیره می شویم به درختانی زیبا و رنگارنگ که تا چشم کار می کند همه جا را پوشانده اند.

راه شهرستانک در نهایت به بن بست می رسد، اما کوهنوردان راه بلد از قله توچال می توانند بعد از طی مسافتی به قله شاه نشین شهرستانک برسند و دمی بیاسایند و از همان جا راه خانه را پیش گیرند. بعد از تنفس در هوای دلپذیر شهرستانک و استراحت، به طرف کاخ ناصری به راه می افتیم. کاخ ناصری که در فهرست میراث فرهنگی کشورمان به ثبت ملی رسیده است به دستور ناصرالدین شاه بنا شده و یکی از دیدنی های این روستا به شمار می رود حتی سنگی در این کاخ وجود دارد که در مورد آن نقل است که ناصرالدین شاه در حال استراحت بوده که همین تخته سنگ به طرف او سرازیر می شود و بعد از طی کردن مسیری در این مکان متوقف می شود. در همان لحظه ناصرالدین شاه دستور به حکاکی همان حکایت روی تخته سنگ می دهد، البته نوشته های روی این تخته سنگ الان زیاد خوانا نیست، ولی در نوع خود جالب است.

هوا بسیار خوب است و می توانید در هر مکانی کاخ را به تماشا بنشینید. از دیگر دیدنی های شهرستانک قلعه دزدبند است که بیشتر توصیه ما این است که با کفش های مخصوص کوهنوردی به آن قسمت بروید وگرنه از همان قسمت پایین آن را نگاه کنید و از منظره آن لذت ببرید، چون راهش کمی خسته تان می کند و به کوهپیمایی احتیاج دارید. هنوز دیدنی هایی که می خواهیم به شما معرفی کنیم تمام نشده، پس با ما راهی چشمه گل کیله شوید. این چشمه جوشان دارای آب زلالی است که وقتی با نسیم پاییزی همراه می شود دیگر دل کندن از دیدن آن سخت می شود. با لذت بردن از صدای آب زلال اش و نشستن در کنارش شما بارها و بارها به سمتش کشانده می شوید.

در سایه سار درختان گیلاس و گردو که پر است از بار میوه، دراز بکشید و به آسمان صاف و آبی یکدست خیره شوید و بعد تکیه بدهید به آن درختان و از نگاه کردن به آنها لذت غیرقابل وصفی ببرید. می توانید از آن گردوها که نایاب است و بسیار ترد و خوشمزه خورجین سفرتان را پر کنید و بعدآنها را بشکنید و یاد آن آب جوشان و زلال بیفتید و لبخند را برای هفته ای روی لبانتان داشته باشید. شهرستانک را بهتر است یا با تورهای یکروزه ای که دسترسی به آنها آسان است بروید یا این که با وسیله شخصی این مسیر را بپیمایید. شهرستانک که در لفظ عامیانه به آن شهرستونک هم گفته می شود؛ روستایی است که دسترسی به آن از جاده چالوس میسر است و بعد از طی 42 کیلومتر در مسیر این جاده و عبور از روستای آسارا در سمت راست تابلوی شهرستانک به چشم مان می خورد کمی درباره شهرستانک شهرستانک که در لفظ عامیانه به آن شهرستونک هم گفته می شود؛ روستایی است که دسترسی به آن از جاده چالوس مسیر است و بعد از طی 42 کیلومتر در مسیر این جاده و عبور از روستای آسارا در سمت راست تابلوی شهرستانک به چشم مان می خورد.

دیگر از این به بعد با طی کردن مسیری کوتاه به این روستای زیبا و خوش آب و هوا می رسیم. بهتر است با خود غذا یا حتی چادر مسافرتی داشته باشید، چون امکانات رفاهی روستا کمی ضعیف است. البته سفر دوستان همیشه با خود زیرانداز و وسایل سفر را دارند، اما ذکر این نکته را خالی از اهمیت نمی دانم که در این فصل که باد آرام است و آدم دلش هوس پیاده رویمی کند بهتر است لباس گرم و وسایل گرم را همراه داشته باشید تا بعد از سفر خدای ناکرده مریضی با شما همراه نشود.

شهرستانک روستایی زیباست که اگر نم بارانی روی این برگ ها بنشیند دیگر دل کندن برایتان سخت می شود. پس خلوت خود را با برگ های پاییزی شهرستانک تقسیم کنید.

چشم انداز زیبای عمارت ناصری با صدای نوازشگر رودخانه عمارت ناصری در مکانی  واقع شده که محل تلاقی این سه مسیر است. بنای کاخ در میان شیارکوه با مناظر طبیعی بسیار زیبا در کنار رودخانه قرار گرفته است. ساخت بنای این کاخ در سال 1295 هجری قمری به دستور ناصرالدین شاه در دره "گل کیله" شهرستانک آغاز شد و تا سال 1298 ادامه داشت. این کاخ از 2 بخش مجزا تشکیل شده  است مجموعه بیرونی این عمارت درواقع حیاطی به شکل مستطیل است که در 4 تراز طراحی شده ، ورودی شاه  در تراز اول است و ساختمان دیوان  خانه در تراز چهارم و در دو طبقه احداث  و داخل آن به وسیله کاغذ دیواری های  الوان و گچ بری هایی در سقف تزیین  شده است. بخش حرمسرا نیز مشتمل  برفضاهایی است که گرداگرد حیاط ساخته شده این دو حیاط به لحاظ وجود شیب در دو تراز با اختلاف سطح 3 متر  طراحی و ساخته شده است. در کنار کاخ شهرستانک قطعه سنگ بسیار بزرگی وجود دارد که ظاهرا زمان استراحت  ناصرالدین شاه در کاخ از صخره مشرف بر کاخ جدا و بدون ایجاد خسارتی در کنار کاخ مستقر شده است. با وجود حوض هایی در ترازهای چهارگانه کاخ  و همچنین کانال هایی جهت ارتباط حوض ها این مجموعه زیبایی خاصی به خود گرفته است.

درحال حاضر قسمت اعظم حرمسرا تخریب شده و در دیوان خانه نیز تغییراتی به وجود آمده است که با توجه به تصویب تبصره 36 بودجه  سال 78 در حال حاضر بازسازی و احیای  آن جهت اقامتگاه بازدید کنندگان اختصاص یافته و عملیات بازسازی آن ادامه  دارد. ناصر الدین شاه اولین کسی که دوربین عکاسی را وارد ایران کرد زمانی که از بالای  تپه به کاخ نگاه می کنی بی اختیار در تاریخ سیر می کنی و تجسم آن که ناصرالدین شاه چگونه به قیمت برباد دادن کشورش در این مکان مشغول خوشگذرانی بوده است. در داخل دیوان خانه عکس هایی مشاهده می شود که گویا توسط خود ناصرالدین شاه  " اولین عکاس ایران " گرفته شده  است.

وی در سفری که به فرانسه داشت عکاسی را آموزش دیده و دوربین عکاسی را وارد ایران می کند. روستای شهرستانک از توابع دهستان لورا در 630 کیلومتری شمال غربی کرج و جاده چالوس قرار گرفته است واقتصاد مردم آن عموما متکی به کشت و زرع غلات ، گردو ومیوه ، پرورش زنبور عسل ، تولید لبنیات ، دامداری و  جاجیم و شالبافی است. مردم مهمان نواز این روستا در کنار این طبیعت بسیار زیبای آن همزمان با تعطیلات نوروز پذیرای گردشگران هستند. گزارش خبرنگار مهر در کرج، در سینه کش البرز مرکزی آن جا که دمای تابستانی آن به زحمت از 15 درجه سانتی گراد می گذرد دهکده کوهستانی شهرستانک دامن کشیده است.

نحوه ثبت نام

همسفران عزیز می توانند هزینه سفر خود را به یکی از حساب های زیر واریز نمایند:

نام بانک شماره حساب شماره کارت صاحب حساب
ملی 0200382726002 9261 3949 9917 6037 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس
پارسیان 47000405307606 0298 0761 0612 6221 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس
ملت 5630408758 8903 4383 3378 6104 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس

پس از واریز هزینه سفر ارائه (فیش واریزی، نام و نام خانوادگی، کد ملی و تاریخ تولد) به دفتر شاهسون سیر الزامی می باشد.
خواهشمند است پس از واریز وجه با یکی از شماره های زیر تماس گرفته و شماره فیش واریزی را اعلام فرمایید.

02188344341 02188344543 09397382240

مدت تور: ۱ روزه           تاریخ رفت:۲۵ فروردین۹۷                تاریخ برگشت: ۲۵ فروردین ۹۷                قیمت: ۸۵۰۰۰ تومان