جنگل ارفع ده و چشمه پراوجنگل ارفع ده و چشمه پراو
۰۲
۰۷
۰۳
۰۴
۰۵
۰۶

توضیحات:


clock محل حرکت میدان ونک، جنب داروخانه قانون
home-xxl زمان حرکت جمعه 97/01/24 ساعت 5 صبح
bus2 زمان بازگشت جمعه 97/01/24 حدود ساعت 21
bus2 وسیله نقلیه اصلی میدل باس
bus2 وسیله نقلی محلی نیسان
bus2 محل اقامت ندارد
bus2 میزان پیاده روی
sun آب و هوا مشاهده وضعیت
home-xxl استان مورد بازدید مازندران

سایرخدمات:

بیمه مسئولیت مدنی
تیم پشتیبانی به همراه لیدر مجرب میراث فرهنگی
صبحانه منو باز
عصرانه

نکته

ممکن است در برخی از برنامه‌های اعلامی، به دلایل مختلف اعم از بدی آب و هوا و...، جابجایی صورت پذیرد.
خواهشمند است با دقت خدمات سفر را مطالعه و در صورت نیاز با دفتر تماس حاصل فرمایید.

پذیرایی
صبحانه نهار عصرانه  
مکان توسط مکان توسط مکان توسط توضیحات
رستوران منو باز شاهسون سیر طبیعت مسافر اتوبوس شاهسون سیر ---
لوازم ضروری
داروهای شخصی کارت شناسایی کرم ضد آفتاب
وسایل نظافت و شخصی کفش پیاده روی فلاکس چای
زیر انداز کوله چند روزه لباس مناسب فصل
لیوان و بطری آب کلاه و عینک آفتابی اصل شناسنامه برای زوجین

آشنایی با منطقه

ارفع ده

ارفع ده در منطقه کوهستانی در ۱۷۰کیلومتری شمال شرق تهران در شهرستان سواد کوه واقع شده.ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۵۶۰ متر می باشد.آب و هوای این منطقه کوهستانی در زمستانها سرد و در تابستانها خنک می باشد.حد اکثر دما در تابستان ۲۷ دجه و حداقل دما در زمستان ۱۸- می باشد.پوشش گیاهی این منطقه در ارتفاع زیر ۱۶۰۰ متر نیمه جنگلی و از این ارتفاع تا ۲۰۰۰متر جنگلی و۲۰۰۰متر به بالا استپی میباشد.عموما در اغلب ساعات هوای مه آلود بر روستا حاکم است.

در ضلع غربی این روستا کوه ۲۸۰۰ متری ارفع کوه واقع شده که جاذبه های گردشگری زیادی دارد.در نوک این قله کمپ ۱۲ نفری ساخته شده که کوهنوردان را به انجا جذب می کند.

زبان مردمان روستا مازندرانی یا طبری است که در این ناحیه به گیلکی شهرت دارد.محصولات اصلی روستا گردو ، جو وبه مقدار کم برنج است..

در گذشته بیشتر درآمد و گزران زندگی اهالی محل از دامداری و در مقدار کم کشاورزی(برنج-گندم-جو-یونجه) ودر مقطعی زغال بوده که با گذر راه آهن در سال ۱۳۱۴ از نزدیکی روستا اکثر اهالی در راه آهن مشغول به کار شدند.

ساخت وساز

به دلیل هوای مناسب در تابستان و مسیر ۱۷۰کیلومتری به تهران و۹۰کیلوتری از ساری که نسبت به هر دو تقریبا نزدیک می باشد روند ویلا سازی هم اکنون رو به رشد نهاده

مناطق دیدنی

ارفع کوه (در لغت یعنی کوه بلند)

بی شک دیدنی ترین و زیباترین منطقه این روستا قله ۲۸۰۰ متری ارفع کوه می باشد که چشم اندازی دل پذیر و دل نواز تلفیقی از صخره.جنگل ودشت زیبا است و ارفع کوه را متمایز از سایر دیدنی های این منطقه می کند.به دلیل ساخت کمپی در نوک این قله از سوی اهالی و هیات کوهنوردی استان

ارفع کوه سالانه پذیرای هزاران کوهنوردمی باشد.این قله با شیب نیمه تند و جنگلی تمرینی خوب و مناسب برای کوهنوردان حرفهای می باشد و برای کوهنوردان آماتور و توریستها روزی به یاد ماندنی رقم می زند.

پرو چشمه (پری چشمه -در مورد نام این چشمه روایات زیادی وجود دارد که برای اطلاعات بیشتر به کتاب سوادکوه سرزمین خورشید مراجعه شود)

اگر دنبال جایی هستید که صدای آب گوشتان را نوازش دهد و نیمه روزی را در آسایش به سر ببرید بهترین جای موجود در این روستا پرو چشمه می باشد که هوای خوب و خنک همراه با چشمهای پر آب خستگی ۵کیلومتر راه پیاده از روستا تا این منطقه را از بدن شما خارج می کند.

بیشتر مسافران نیمه روزی را در تابستان یا بهار به پرو می ایند و وعده ای غذا در این کنار پرو چشمه صرف کرده و با روحیه ای عالی به روستا برمیگردند.مسیر راه بسیار زیبا .کاملا جنگلی و با شیب کم و سرازیری می باشد.

توضیحات

این نکته را گوشزد باید کرد که در این روستا مناظر بکر و دست نخوردهای زیادی وجود دارد که اسم خاصی ندارند یا اسم آنها کلی است.ولی مناظر دیدنی دارند مثل منطقه های:الاشت - قلک - گزنه سره و چکل و....

اماکن مذهبی

امامزاده سام ولام

روستای ارفع ده در عین کوچکی سه امامزاده دارد.بسیاری از زوار برای گرفتن حاجت و زیارت به انجا رفته و راز و نیاز میکنند.سام و لام دو امامزاده هستند که در کنار یکدیگر مدفون می باشند.در داخل این امامزاده چیزی که جالب توجه است چشمه ی روان و آب سردوزلال و درخت قدیمی افرا است که بعضی ها به این دخت نیز دخیل بسته و آن را نشانه می دانند.

رفع ده یا ارفه ده

ظاهرا" نام این روستا در ابتدا ارپه ده بوده و بعد تبدیل به ارفه ده شده است . در اسناد قدیمی روستا ( از جمله اسناد مرحوم قاسم علی بگ ، یکی از کدخداهای سال های قبل از ۱۳۵۷) نام ده به شکل"ارفه ده " ثبت شده ، حتی من در یک مورد "عرفه ده " هم دیده ام !

در کتاب تاریخ سوادکوه یا بهتر التدوین فی احوال جبال شروین ، نویسنده تغییر املا نام ده را به گردن رابینو ی انگلیسی انداخت به هر حال همانطوری که همه تلفظ می کنند ارفه به فتح الف و کسر ف صحیح است نه ارفع به فتح الف و ف . در این صورت معنی ارفع (بلند) که مشخص است ، پس باید به دنبال معنی ارپه باشیم تا وجه تسمیه نام ده یا به عبارت دیگر علت نامگذاری آن را بدانیم

نحوه ثبت نام

همسفران عزیز می توانند هزینه سفر خود را به یکی از حساب های زیر واریز نمایند:

نام بانک شماره حساب شماره کارت صاحب حساب
ملی 0200382726002 9261 3949 9917 6037 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس
پارسیان 47000405307606 0298 0761 0612 6221 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس
ملت 5630408758 8903 4383 3378 6104 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس

پس از واریز هزینه سفر ارائه (فیش واریزی، نام و نام خانوادگی، کد ملی و تاریخ تولد) به دفتر شاهسون سیر الزامی می باشد.
خواهشمند است پس از واریز وجه با یکی از شماره های زیر تماس گرفته و شماره فیش واریزی را اعلام فرمایید.

02188344341 02188344543 09397382240

مدت تور: ۱ روزه           تاریخ رفت:۲۴ فروردین۹۷                تاریخ برگشت: ۲۴ فروردین ۹۷                قیمت: ۹۵۰۰۰ تومان