جنگل ابر

اطلاعات حرکت


clock محل حرکت ضلع جنوب شرقی ونک، روبروی داروخانه قانون
home-xxl زمان حرکت 97/02/12 ساعت 5
bus2 زمان بازگشت 97/02/13 حدود ساعت 21
bus2 وسیله نقلی اصلی وسیله نقلیه توریستی
bus2 محل اقامت خانه ی محلی
bus2 وسیله نقلی محلی مینی بوس
bus2 میزان پیاده روی 1 ساعت
home-xxl استان مورد بازدید سمنان

سایرخدمات:

بیمه مسئولیت مدنی
تیم پشتیبانی به همراه لیدر مجرب میراث فرهنگی
2وعده صبحانه وناهار،یک وعده شام

نکته

ممکن است در برخی از برنامه‌های اعلامی، به دلایل مختلف اعم از بدی آب و هوا و...، جابجایی صورت پذیرد.
خواهشمند است با دقت خدمات سفر را مطالعه و در صورت نیاز با دفتر تماس حاصل فرمایید.

پذیرایی و اقامت
صبحانه نهار شام اقامت
روز مکان توسط مکان توسط مکان توسط محل توضیحات
اول رستوران آژانس خانه محلی آژانس خانه محلی آژانس خانه محلی -------
دوم خانه محلی آژانس طبیعت آژانس ------- ------- ------- -------
لوازم ضروری
داروهای شخصی کارت شناسایی کرم ضد آفتاب
وسایل نظافت و شخصی کفش پیاده روی فلاکس چای
زیر انداز کوله چند روزه لباس مناسب فصل
لیوان و بطری آب کلاه و عینک آفتابی اصل شناسنامه برای زوجین

آشنایی با منطقه

جنگل ابر پس از عبور از میان باغ‌های باصفای بسطام و تحت تأثیر قرار گرفتن در فضای عرفانی قطبین عالم عرفان سلطان‌العارفین بایزید بسطامی و شیخ ابوالحسن خرقانی که در ۱۰ قرن پیش در وصف این مکان گفته است «هر که در این سرای درآید، نانش دهید و از ایمانش مپرسید» واقع شده است. این جنگل بر ورای رشته کوه‌های دوردست و در امتداد قله‌ی ۴ هزار متری شاهوار قرار دارد. این جنگل با ۳۵ هزار هکتار وسعت، قسمتی از جنگل‌های باستانی هیرکانی محسوب‌ می‌شود. ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما و وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از شاخصه‌های این جنگل است.

بد نیست بدانیم جنگل‌های هیرکانی چیست؟

جنگل‌های هیرکانی یکی از منحصربه‌فردترین نوع جنگل‌ها در دنیا هستند که همچون نوار سبزی بر شیب‌های شمالی کوه‌های البرز قرار گرفته و سواحل جنوبی دریای خزر را می‌پوشانند. این ناحیه از حوالی آستارا در شمال غرب تا حوالی جنگل ابر در شرق ایران ادامه می‌یابد جنگل‌های هیرکانی که از دوران ژوراسیک به جای مانده‌اند، ۳/۷ میلیون هکتار پوشش جنگلی ایران را تشکیل می‌داده‌اند که امروزه این میزان به ۱/۸ میلیون هکتار کاهش یافته است.

قدمت این جنگل‌ها که جزو بقایای دوران سوم زمین‌شناسی هستند، از یک سو و وجود ۸۰ گونه گیاهان چوبی به همراه گونه‌های گیاهی بسیار نادری مانند راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار و ... از سوی دیگر اهمیت این جنگل‌ها را دو چندان می‌کند. به طور کلی جنگل ابر در محل تلاقی سه‌ جریان اقلیمی اصلی غرب و جنوب آسیا، یعنی پرفشارهای سیبری «جریان خشک و سرد»، پرفشار جنب حاره «جریان گرم و بیابان‌زا» و زبانه‌های اطلس و مدیترانه «جریان معتدل و مرطوب» است. ترکیب این اقلیم‌های متفاوت و متضاد در یک منطقه کوچک جغرافیایی، در جهان کم‌نظیر است.

 

بایزید بسطامی

یکی از صوفیان روشن ضمیر ایرانی که به راستی باید او را از راهنمایان بزرگ روحانی مردم دنیا دانس طیفور فرزند عیسی فرزند سروشان مشهور به ابویزید یا بایزید بسطامی است. وی در بین سالهای 136 تا 188 هجری در شهر بسطام که اکنون از توابع شاهرود است در محله زرتشتیان در خاندانی زاهد و خداپرست و مسلمان تولد یافت. بایزید در اوایل عمر خود به اقصی نقاط ایران، عراق، عربستان و شام سفر کرد و در هرجایی با دیدیه تیز بین خود چیزی آموخت. نوشته اند که وی شاگرد امام جعفر صادق بوده است به طوری که حاجی زین العابدین شیروانی در کتاب ریاض السیاحه مینوسید وی مدت هفت سال ازمحضر امام جعفر صادق (ع) کسب دانش نموده است. گویند بعد از هفت سال حضرت به بایزید فرمودند کتابی را از طاقچه اطاق بیاور، بایزید پرسیدند طاقچه کجاست؟ حضرت فرمودند در این مدت شما در این خانه طاقچه­ای ندیده­اید؟جواب داد من برای دیدن خانمه و طاقچه نیامده¬ام بلکه جهت دیدن طاق ابروی آن قبله اولیا آمده-ام(یعنی برای کسب فیض و درک انسانیت آمده¬ام) حضرت فرمودند: بایزید، کار تحصیل تو تمام است، باید به ولایت خود بازگردی و خلق را راهنمایی نموده و آنان را به راه حق دعوت کنی. ولی با در نظر گرفتن تاریخ فوت امام جعفر صادق در سال 148 هجری و تاریخ تولد بایزید در سال 188 هجری امکان ملاقات بایزید با حضرت امام جعفر صادق بعید به نظر میرسد ولی ممکن است بایزید به ملازمت موسی¬بن جعفر امام هفتم شیعیان رسیده باشد و کاتبان از روی اشتباه اسم امام جعفر صادق (ع) را به جای امام موسی کاظم(ع) نوشته باشند.

شیخ حسن خرقانی

شیخ‌ابوالحسن علی‌بن‌جعفربن سلمان خرقانی «یا علی‌بن احمد» عارف بزرگ سده چهارم و پنجم از چهره‌های بسیار درخشان عرفان ایرانی است که در آزاداندیشی و مردم‌گرائی جهانی و وسعت نظر انسانی و تفکر والای عرفانی ممتاز و کم‌نظیر است. گفتار و کردار این عارف کیها‌ن‌گرای ایرانی که در نیمه دوم سده پنجم هجری در خرقان قومس «کومش» استان حالیه سمنان می‌زیسته است. در طی گذشت به یکهزار سال همواره مورد توجه و دقت و مطالعه و سرمشق عارفان و شاعران و متفکران و محققان بوده است. وی در سال ۳۵۱ تا ۳۵۲ هجری در قصبه خرقان قومس از توابع بسطام۱ متولد شده و در روز سه‌شنبه دهم محرم (عاشورا) سال ۴۲۵ هجری در هفتاد و سه سالگی در همان قصبه خرقان جهان را بدرود گفته است. مشهور است که علاوه بر هم شهری وی یعنی بایزید بسطامی عارف بزرگوار و عالی مرتبه سده دوم و سوم هجری که شیخ و مقتدای حال جذبه و تفکر او بوده است مانند عارف معروف معاصر خود شیخ‌ابوسعید ابوالخیر خرقه ارشاد و طریقت از شیخ ابوالعباس احمد‌بن محمد عبدالکریم قصاب آملی داشته است. در منقولات و حکایات باقی مانده است که شیخ ابوسعید ابوالخیر عارف مشهور و ابوعلی سینا فیلسوف نامی و ناصرخسرو قبادیانی علوی، شاعر و متفکر ایرانی که معاصر شیخ‌ ابوالحسن خرقانی بوده‌اند به خرقان رفته و با وی صحبت داشته و مقام معنوی او را ستوده‌اند. و نیز گفته‌اند که سلطان محمود پادشاه مقتدر غزنوی به دیدار شیخ ابوالحسن خرقانی رفته و از وی کسب فیض کرده و نصیحت خواسته است. در مورد ارتباط معنوی بایزید بسطامی عارف سده دوم و سوم هجری با شیخ‌ابوالحسن خرقانی که از وفات بایزید(۲۳۴ هجری) تا تولد شیخ ابوالحسن ۳۵۱ تا ۳۵۲ هجری یکصد و هفده یا هجده سال فاصله است مطالب زیادی در آثار نویسندگان و محققان به ویژه عارفان سده‌های بعد آمده است که قابل توجه و تأمل می‌باشد. بدیهی است اینگونه ارتباطات آشکار مؤید بقای روح و استمرار و انتقال هویت و معنویت پنهان از چشم ظاهربین بشری است که فهم ضعیف و محدود ما به ندرت قادر به درک جلوه‌هایی از آن می‌باشد.

نحوه ثبت نام

همسفران عزیز می توانند هزینه سفر خود را به یکی از حساب های زیر واریز نمایند:

نام بانک شماره حساب شماره کارت صاحب حساب
ملی 0200382726002 9261 3949 9917 6037 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس
پارسیان 47000405307606 0298 0761 0612 6221 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس
ملت 5630408758 8903 4383 3378 6104 مونا شاهسون بغدادی مفرد فردیس

پس از واریز هزینه سفر ارائه (فیش واریزی، نام و نام خانوادگی، کد ملی و تاریخ تولد) به دفتر شاهسون سیر الزامی می باشد.
خواهشمند است پس از واریز وجه با یکی از شماره های زیر تماس گرفته و شماره فیش واریزی را اعلام فرمایید.

02188344341 02188344543 09397382240

مدت تور: ۲ روزه         تاریخ رفت: ۱۲ اردیبهشت ۹۷       تاریخ برگشت:۱۳ اردیبهشت ۹۷       قیمت: ۲۲۵۰۰۰ تومان